خانه / خانه داری / ماوراء / بخور حضرت مریم چیست؟

بخور حضرت مریم چیست؟

بخور حضرت مریم (ع) شاخص‌ترین درمان دیوانگی، سی‌پی، خبل، اوتیسم و انواع بیماری‌هایی مانند آن‌ها است. برای بسیاری از بیماری‌هایی که درمان ندارد می‌تواند درمان باشد مانند صرع که با سه بار بخور دادن درمان می‌شود.

طبق بررسی‌های انجام گرفته این دارو قبلاً هم در اروپا و روم و یونان بوده زیرا مربوط به حضرت مریم (ع) است. در روایت آمده: «أبى جعفر الباقر عليه السلام انه وصف بخور مريم لام ولد له وذكر انه نافع لكل شئ من قبل الارواح من المس والخبل والجنون والمصروع والمأخوذ وغير ذلك نافع مجرب باذن الله تعالى. قال لتأخذ لبانا أو سندروسا وبزاق الفم وكور سندري وقشور الحنظل ومرمري وكبريت ابيض كسرة داخل المقل وسعد يمانى ويكسر فيه مر وشعر قنفذ مشبوث بقطران شامى قدر ثلاث قطرات تجمع ذلك كله ويصنع بخورا فانه جيد نافع ان شاء الله تعالى.»

یعنی «امام باقر (ع) بخور حضرت مریم را برای کنیزی که از او فرزند داشتند معرفی می‌کنند، و فرمودند که این نفع دارد برای همه بیماری‌هایی که از ناحیه ارواح (جن و شیطان و روح) است، برای مس و خبل (سی‌پی) و دیوانگی و صرع و مأخوذ (کسی که به‌طور کامل کنترلش به دست جن افتاده) و دیگر مشکلات مانند این‌ها، مفید و مجرب است، به اذن خداوند، کندر یا سندروس و آب دهان و کَوَر سندری و پوست هندوانه ابوجهل و مُر مَری و گوگرد سفید و شکستگی داخل مقل و سعد یمن و در آن مُر خرد کن و موی جوجه‌تیغی آغشته شده به قطران شامی، به‌اندازه سه قطره، تمامی آن‌ها را جمع می‌کنی و مخلوط می‌کنی و از آن بخور درست می‌کنی، همانا به خواست خداوند خوب و نافع است.»

 

کاربرد بخور حضرت مریم

طبق نوشته‌هایی که درباره این بخور در دسترس هست ادعا می‌شود که بخور حضرت مریم شاخص‌ترین درمان دیوانگی، سی‌پی، خبل، اوتیسم و انواع بیماری‌هایی مانند آن‌هاست. این چند بیماری از جمله بیماری‌هایی هستند که در آن‌ها فعالیت مغز دچار اختلال می‌شود و مشکلاتی که ایجاد می‌شود همگی از کارکرد مغز نشات می‌گیرند. بخور حضرت مریم به عنوان درمانگر بیماری صرع نیز در میان کارشناسان طب سنتی و اسلامی شناخته شده است.

مواد بخور حضرت مریم

آیت الله تبریزیان یکی از کارشناسان طب سنتی و اسلامی هستند. ایشان در یکی از درس‌هایشان محتوای بخور حضرت مریم را اینگونه بیان می‌کنند:

کندر، سندروس، سندروس، مقل، ارزق، پوست حنظل، سعد یمانی از هر یک قدری کوفته و به قطران شاهی چرب کرده همه را یکجا کرده بخور دهید بدرستی که نیکو و نافع است.

“این روایت در کتاب‌های دیگر باکمی تفاوت آمده، در روایات دیگر به‌ جای کندر یا سندروس، کندر و سندروس آمده و به‌جای آب دهان، سنگ قمر آمده و به‌ جای کور سندری، کور سندی آمده و به‌جای مر مری، مر بری، یا حزا بری آمده و به‌جای در آن مر خرد کن، در آن مر زیاد بریز آمده.

سندروس شبیه کندر است، ولی درشت‌تر است و طعم آن تفاوت دارد، سنگ قمر نوعی سنگ است که در شب‌ های مهتابی می‌درخشد، کور یا کور گندم نوعی گیاه است که برگ گردی دارد ابتدا سبز است و بعد از خشک شدن قهوه‌ ای می‌شود و کمی خار هم دارد و در عطاری‌ها وجود دارد و شاید خیار تلخ هم به آن گفته شود، مُر مَری یعنی همان مر که معروف است، ولی چون در روایت مُر تکرار شده احتمالاً صحیح همان حزا بری است که در نقل‌های دیگر آمده و به معنی جعفری وحشی یا مغدونس است البته در بعضی کتب آمده حزا یعنی دینارویه و زوفرا هم به آن می‌گویند، مقل ازرق نوعی صمغ است. مشکل اصلی در تهیه این مواد است برای مثال موی جوجه‌تیغی بسیار کم است و جمع‌آوری آن سخت است البته اگر منظور تیغ‌های جوجه‌تیغی باشد کار آسانی است و مشکل اصلی قطران شامی است که ماده سیاهی است که از سوزاندن تنه درخت أرز به دست می‌آید که در شام (سوریه) وجود دارد و در حال حاضر در دسترس نیست.”

دعای بخور حضرت مریم

نحوه مصرف داروی بخور حضرت مریم:

مواد بخور را همانند اسفند روی زغال دود کرده و بیمار به مدت 20 دقیقه در یک فضای بسته خود را در معرض آن قرار دهد.

منابع

طب الأئمة، ابن سابور الزيات، ص۱۱۲.

دراسة في طب الرسول المصطفی، جلد ۳

انجمن تخصصی طب اسلامی

درباره article

حتما ببینید

دعای فراری دادن جن

دعای فراری دادن جن

بحث جن و مسائل پیرامون آن از مباحث مهم ادیان بشری است. قبلا در مقاله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =