خانه / هنر در خانه / ساخت گل با الیاف کچه (ساخت گل آنتوریوم)

ساخت گل با الیاف کچه (ساخت گل آنتوریوم)

ساخت گل با الیاف کچه نه تنها سخت نیست بلکه هیجان بسیار زیادی هم داره. کچه دوزی یکی از شاخه های نمد دوزی هست که از قدیم الایام در ایران رواج داشته. از هنر کچه دوزی برای تزیین روی انواع شال و لباس استفاده میشه.

توصیه می کنم قبل از این که کار ساخت گل با الیاف کچه رو شروع کنید در مورد گلی که قرار هست ساخته بشه کمی تحقیق کنید. عکس گل یا خود گل رو از نزدیک ببینید تا تجسم ما از گل مورد نظر واقعی تر باشه.

مواد و وسایل مورد نیاز برای ساخت گل با الیاف کچه

  • پلاستیک ضربه گیر حباب دار
  • محلول آب گرم و صابون
  • الیاف کچه در رنگ های قرمز، زرد و سبز و سفید

آموزش ساخت گل با الیاف کچه

نکته ای که اول کار باید گوشزد کنم اینه که برای کندن الیاف حتما دست شما خشک باشه. چرا که در غیر این صورت الیاف به دستتون می چسبه و کار سخت میشه.

طبق تصویر اول کمی از پلاستیک حباب دار رو زیر دستتون پهن کنید. بعد مقداری از الیاف کچه به رنگ قرمز رو جدا کنید و روی پلاستیک قرار بدین.

الیاف رو به قطر 12 سانتیمتر باز کنید.

چون قراره گل آنتوریوم ساخته بشه باید رگه هایی روی گل ایجاد بشه. بنابراین رشته های نازکی از رنگ سبز را پاره کنید، آن را کمی بین دستهای خود رول کنید و روی کار قرار بدین. نحوه قرارگیری رشته ها هم از پایین به سمت مرکز گل هست.

برای هر گلبرگ دو تا سه رگه سبز رنگ آماده کنید.

حالا نوبت اضاف کردن رگه سفید رنگ روی کار هست. مقداری الیاف سفید رو جدا کنید و از پایین روی بقیه الیاف ها قرار بدین.

حالا محلول آب و صابون رو داخل یه آبفان بریزین و روی کار اسپری کنید. بعد یه لایه دیگه از پلاستیک حباب دار رو روی کار قرار بدین و شروع کنید به مالش دادن الیاف ها.

به آرامی و دفعات زیاد این کار رو انجام بدین تا الیاف ها در هم کاملا منسجم بشن.

بعد از این که حدود 50 بار گلبرگ رو مالش دادین، پلاستیک حباب دار رو خیلی آروم از روی کار بردارین و به صورت مستقیم و به آرامی گلبرگ رو مالش بدین.

گلبرگ رو دقیقا مثل گل آنتوریوم حالت بدین.

همونطور که در تصویر می بینید با یک دست پایین گل رو گرفته و با دست دیگه خیلی آروم سر گل رو بکشید تا مثل یه مخروط تیز بشه.

بعد از این دوباره کمی مالش بدین تا الیافها کاملا در هم نفوذ کنن.

حالا نوبت می رسه به مرحله امتحان. باید گل رو تست کنید و اگر نتیجه رضایت بخش بود مجاز هستین به مرحله بعد برین. در غیر این صورت باید به مالش الیاف ادامه بدین.

برای تست کردن به این صورت عمل کنید. کمی از الیاف رو با ناخن بلند کنید و بکشید. اگر تارهای الیاف به راحتی از سطح کار جدا نشد و در هم تنیده شده بود یعنی این که کار مالش دادن تمومه.

دیگه نوبتی هم که باشه نوبت درست کردن مرکز گل هست. یه لایه ضخیم از پشم زرد و یا لایه ضخیم از پشم سبز رو جدا کنید. اون ها رو طوری روی هم قرار بدین که پشم زرد در بالا قرار بگیره. بعد بین دو دستتون بزارین و داخل هم تابش بدین.

به الیاف زرد رنگ کمی آب و صابون اسپری کنید و مثل تصویر قسمت زرد رنگ رو تاب بدین. تا خوب فررم بگیره.

مرکزی رو که آماده کردین وسط کار قرار بدین. گل رو به آرومی برعکس کنید. مقداری از الیاف سبزی که در پایین گل وجود داره رو پشت گل برگردونید.

مجددا اسپری آب و صابون بزنید و پشت گل رو مالش بدین تا الیاف سبز به خورد کار بره.

دیگه کار تمومه. حالا گل رو بردارین و بین 20 تا 30 بار بین دو دستتون رول کنید. قسما سبز رنگ گل هم باید کاملا رول بشه چون قراره ساقه گل رو تشکیل بده.

حالا باید گل شسته بشه. تا حالا اسپری آب گرم و صابون روی کار بوده و از الان باید درجه آب تغییر کنه. اول گل رو زیر آب گرم بگیرین و بعد آب سرد رو باز کنید و گل رو زیر آب بشورین.

در این مرحله گل بافت سفت و سختی رو پیدا می کنه برعکس زمانی که اسپری گرم روی کار می زدین.

بعد از شستن اول با یه حوله گل رو خشک کنید و بعد صبر کنید تا کاملا خشک بشه.

حتی میتونید یه سنجاق مخصوص به پشت کار وصل کنید و این گل رو روی کت، پالتو، مانتو و حتی در سایز کوچک روی یقه لباستون وصل کنید و از زیبایی اون لذت ببرین.

دیدین چقدر ساخت گل با الیاف کچه آسون و جذابه.

منبع: pinterest

درباره article

حتما ببینید

آموزش ساخت مگنت یخچالی خمیری

آموزش ساخت مگنت یخچالی خمیری

آموزش ساخت مگنت یخچالی خمیری به روش های مختلفی انجام می شود. اما در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =