خانه / خانه داری / گل و گیاه / کاج مطبق و همه نکات مهم درباره آن

کاج مطبق و همه نکات مهم درباره آن

کاج مطبق یا کپیناژ نوعی کاج سوزنی و از خانوادهاشکوبیان (Araucariaceae) است. این گیاه بسیار زیبا در محیط طبیعی بسیار زیاد رشد می کند ولی در آپارتمان رشد کمی دارد.  احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.

کاج مطبق و همه نکات مهم درباره آن

براتون چند نکته مهم در موردش مینویسم که مطمئن هستم مفید هستند و پاسخ به سوالات نود در صد شما مهربانان هم هست در رابطه با این گیاه بسیار زیبا و شکیل.

 1. حتماً نور میخواد پشت پنجره جنوبی بزاریدش و موقع آفتاب تابستون پرده رو بکشید. اگرچه سایهٔ روشن را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید.
 2.  بدلیل سرما یا کمی نور هست که برگهاش خم میشن. در تابستان گرما را تا ۴۰ درجه تقریباً تحمل می‌کند ولی در زمستان بهیچوجه تحمل یخبندان را ندارد .
 3. بدلیل گرما و خشکی هوا هست که برگها قهوه ای وسوزنی میشن ومیریزن.
 4.  آب جوشیده سرد اسپری شه و خاک وقتی رو به خشکی بود آبیاری انجام بشه.
 5.  آبیاری زیاد،نور کم،جابجایی مکانی گلدان یا تعویض نادرست خاک گلدان ،باعث ریزش و زرد شدن برگها از پایین میشه پس برای بهبود ، به مکانی پرنورتر ببریدش و آبیاریشو کمتر کنید😉
 6. در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.

به صورت کلی کاج مطبق به نور معمولی ، هوای خنک ، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کاج مطبق
کاج مطبق

تکثیر و ازدیاد کاج مطبق :

تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می‌‌شود که البته قلمه باید از انتها ی ساقه گیاه باشد در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می‌‌آید..

روش استفاده از بذر در تکثیر کاج مطبق بهترین روش برای تولید این گیاه زیباست. البته تکثیر کاج مطبق آپارتمانی به‌سادگی امکان پذیر نخواهد بود ولی اگر کمی صبر و پشتکار به خرج دهید قطعا موفق خواهید شد. کاج مطبق به ندرت در شرایط گلدانی وغیر بومی بذر تولید می‌کند و شما باید بذر ان را تهیه کنید.

عوارض بیماری ها و درمان در پرورش کاج مطبق

 •  شاخه های باریک و علفی هستند : تغذیه مصنوعی تجویز می گرددمیزان مواد غذایی را دو برابر کنید.
 •  برگهی سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند : هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.
 •  حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند : هر ۱۴ روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک ) مثل مالاتیون اکامت وغیره طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.
 • شاخه ها بطرف پایین خم شده اند : هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید
 •  برگهای شاخه های پایین می ریزند : گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.
 •  برگها سبز هستند ولی می ریزند : آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید .
 •  برگها متمایل به سفیدی هستند : اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.
 • زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است : حشره آفت باعث این نارسایی است هر ۱۴ روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.
 •  رشد گیاه متوقف شده است : ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده ان زمان تعویض گلدان فرارسیده است
 • نور کم , آبیاری نامناسب, رطوبت پایین, تغذیه نادرست و سرما یا گرمای بیش از حد و آفات و بیماریهای گیاهی همه و همه باعث برگهای نازک و آویزان می شود.

منبع: ویکی

درباره article

حتما ببینید

گل و گیاه

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون منزل ایده بسیار خوبی برای رهایی از استرس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =