خانه / خانه داری / ماوراء / آیا سحر و جادو حقیقت دارد؟! راه های باطل کردن سحر و جادو چیست؟!

آیا سحر و جادو حقیقت دارد؟! راه های باطل کردن سحر و جادو چیست؟!

باطل کردن سحر و جادو ، بسته شدن بخت ، سیاهی و طلسم و… از عباراتی است که در زندگی روزمره ما دهان به دهان می‌چرخد که برخی به آن اعتقاد دارند و برخی دیگر آن را خرافات می دانند. چه ما به سحر و جادو اعتقاد داشته باشیم و چه نداشته باشیم اما آنچه مشخص است، این است که سحر و جادو این روزها در زندگی عده ای از مردم وارد شده و تاثیراتی را هم بر آن گذاشته است. به عنوان مثال سال‌هاست رسانه‌های مختلف به موضوع سحر و جادو در فوتبال پرداخته‌اند و خیلی از مربیان لیگ برتری هم از این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند. در قرآن کریم نیز به صراحت در خصوص سحر و تاثیرات منفی آن آیات روشنی وجود دارد که در ادامه به آنها نیز اشاره می کنیم.

باطل کردن سحر و جادو
باطل کردن سحر و جادو

سحر و جادو چیست؟! + راه های باطل کردن سحر و جادو

لازم به ذکر است که نمی توان تمام گرفتاری ها و برآورده نشدن حاجات را به پای سحر و جادو قرار داد و خود را از سعی و تلاش برای رسیدن به اهداف باز داشت که این امر عاقبت خوبی به دنبال ندارد؛ زیرا موفقیت و سربلندی انسان در گرو تلاش و ایمان می باشد. بنابراین هدف این مقاله نیز این نیست که بگوید هر کس به مقصود خود نمی رسد حتماً پای سحر و جادو در این میان است اما واقعیت این است که وقتی یک نفر با وجود به کار بستن تمام تلاش خود و دریغ نکردن از تمام امکانات مادی و برنامه ریزی و مهیا بودن تمام شرایط به آرزوی خود نمی رسد در این گونه مواقع احتمال سحر و جادو را منتفی نباید دانست؛ این مقاله قصد دارد تا پیرامون سحر و جادو و راهکار‌هایی مشروع برای ابطال آن اطلاعاتی را در اختیار شما کاربران عزیز و گرامی قرار دهد، در جامعه امروز مع الاسف استفاده از سحر و جادو برای ضرر رساندن به دیگران، به گونه ای گسترده ای شده که حتی پایش به فوتبال و مسایلی از این قبیل نیز کشیده است که در ادامه به این مساله نیز می پردازیم. با ما همراه باشید.

باطل کردن سحر و جادو در فوتبال
باطل کردن سحر و جادو در فوتبال

سحر و جادو در فوتبال از دیدگاه خداداد عزیزی (مربی فوتبال و ستاره اسبق تیم ملی فوتبال ایران)

چند صباحی است بحث سحر و جادو در فوتبال رواج یافته است به طوری که هر روز شاهد یک مساله و انتشار یک خبر پیرامون این موضوع هستیم؛ به گونه ای که در برنامه تلویزونی 90 عنوان شد (در سال 1396) در دیدار دو تیم گل‌گهر سیرجان و خونه‌به‌خونه بابل، تیم مهمان اقدام به جادوگری کرده و در مقابل میزبان هم از ادرار برای باطل کردن این سحر و جادو استفاده کرده است!! این خبر به طور وسیعی در رسانه ها و فضای مجازی بازتاب پیدا کرد. که باعث آشکارتر شدن و گسترده شدن دامنه بحث جادوگری در فوتبال گردید. در همین ارتباط خداداد عزیزی که سال‌ها در فوتبال ایران بازی و مربیگری کرده با روزنامه اعتماد مصاحبه ای داشته که در ادامه برخی از مهمترین قسمت های گفتگوی خداداد عزیزی را با این روزنامه می‌خوانیم:

خداداد عزیزی: “جادو و جنبل و اینگونه مسائل در فوتبال ایران چیز جدیدی نیست. ١٥ و شاید ٢٠ سال است که با این مساله دست و پنجه نرم می‌کنیم و اتفاقی هم رخ نمی‌دهد. حتی مسوولان ورزش ما هم از این مساله به طور کامل مطلع هستند، اما با اینگونه مسائل متاسفانه برخورد نمی‌شود.
دلیل اینکه چرا برخورد نمی‌شود هم واقعا نمی‌دانم، اما من به عنوان یک فوتبالیست و کسی که چندین سال در فوتبال ایران مربی‌گری کرده بار‌ها و بار‌ها این مساله را دیده‌ام. مربیانی را می‌شناسم و دیده‌ام که دم از فوتبال علمی و تاکتیک‌های پیشرفته و روز دنیا می‌زنند، اما با جادوگران برای کسب پیروزی همکاری دارند. جادوگران فوتبال ایران به مربیان می‌گویند که چه بازیکنی را تعویض کن و چه بازیکنی را در ترکیب تیم قرار بده و حتی زمان تعویض را هم به آن مربی می‌گویند یا حتی من دیده‌ام می‌گویند باید از روی آتش بپرند یا هزاران کار دیگر انجام بدهند.
حتی در یک مورد خاطرم هست از بازیکنی پرسیده بودند نام مادرت چیست. این کار‌ها را کسانی انجام می‌دهند که خودشان را مربیان علمی و بادانش می‌دانند. از نظر این دوستان و این مربیان، کسانی که کار جادو را انجام می‌دهند، جادوگر نیستند بلکه افرادی هستند که به تیم از راه دور انرژی می‌دهند. فکر می‌کنند این افراد قدرت خارق‌العاده و خاص دارند و فکر می‌کنند می‌توانند از راه دور باعث برد تیم شوند. اینگونه مربیان اصلا به کار فنی و تاکتیکی اعتقادی ندارند. من به عنوان یک فوتبالی نمی‌توانم این مساله را بپذیرم، اما این واقعیت است که یک سری از دوستان و همکاران من از اینگونه کار‌ها می‌کنند.
من حتی تاسف می‌خورم که بگویم این مربیان همکاران من هستند. می‌آیند مقابل دوربین می‌نشینند و حرف از علم فوتبال و تاکتیک‌های مختلف می‌زنند، اما در پشت پرده برای پیروزی تیم‌شان دست به دامن جادو و سحر می‌شوند. آنها (مربیانی که دست به جادو و جنبل می‌زنند) در لیگ برتر هم فعالیت گسترده‌ای دارند. آقایانی که نیروهای خاص و انرژی‌های خاص دارند، به مربیان ما خط می‌دهند و تمام تعویض‌ها و حتی ارنج بازیکنان را زیرنظر دارند. باید مربی زمان تعویض تیمش را با این مربیان هماهنگ کند. گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می‌دهد که واقعا غیرقابل باور است.
در دوران بازیگری و هم مربی‌گری جادو و جادوگری را دیده‌ام. حتی در دوران مربی‌گری خیلی جدی پیگیری کردم تا ببینم این افراد چه کار می‌کنند. ادرار برای این است که جادو را باطل کنند. آنهایی که از ادرار استفاده می‌کنند برای باطل کردن جادو است. یکی از راه‌های مبارزه با جادوگری و مبارزه با افرادی که به جادو روی می‌آورند، همین ادرار است. آنهایی که ادرار در زمین مسابقه می‌ریزند می‌خواهند جادو را باطل کنند. خود من به شخصه می‌دانم که مربیانی جادوگری می‌کنند و وقتی تیمم با آن‌ها بازی داشته باشد، یا در کنار زمین یا در بیرون زمین ادرار می‌ریزم تا جادوی آن‌ها باطل شود. وقتی فردی از حربه‌ای استفاده می‌کند شما باید از حربه مقابل آن استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.”

سحر و جادو در فوتبال ایران
سحر و جادو در فوتبال ایران
خب صحبت های خداداد عزیزی را خواندیم که کاملاً گویاست و همانطور که دیدیم این ستاره اسبق تیم ملی فوتبال که در حال حاضر به امر مربیگری فوتبال مشغول است هم به سحر و جادو معتقد است و هم به صراحت رواج گسترده آن در سطح فوتبال کشور را تایید می کند و هم اینکه روش در امان ماندن از سحر ساحران و یا به عبارت دیگر باطل کردن سحر جادوگران را ادرار کردن در کنار یا بیرون زمین فوتبال می داند و حتی خود اذعان می کند که برای اینکه تیمش از سحر در امان بماند در مواقع لزوم از این روش (باطل کردن سحر با ادرار) استفاده می کند!!!
لازم به ذکر است سحر و جادو در فوتبال خاص فوتبال کشورمان نبوده و در فوتبال سایر کشورها نیز رواج پیدا کرده است؛ به عنوان مثال تصویر زیر را بنگرید که یکی از بازیگران شیئی را مدفون در کنار تیرک دروازه پیدا می کند و اعتقاد بر این دارد که این یک سحر و جادو است و تیم مقابل از آن برای تاثیرگذاشتن بر روند طبیعی بازی استفاده کرده است.
جادوگری در فوتبال
جادوگری در فوتبال

این اتفاق عجیب که در دیدار 2 تیم فوتبال “موکورا ویکتوری اسپورت” و “رایان اسپورت” در یک کشور آفریقایی به نام رواندا رخ داد،‌ و موجب شد تا فدراسیون فوتبال این کشور، هر گونه اقدام مربوط به جادوگری در فوتبال را ممنوع اعلام کند.در این مسابقه “موسی کمرا” که تیمش با نتیجه 1 بر 0 از تیم حریف عقب بود،‌ به سمت دروازه حریف رفت و شی عجیبی را که در دروازه تیم حریف بود را برداشت و پس از فرار کردن از بازیکنان حریف که سعی داشتند وی را متوقف کنند، آن را به بیرون از زمین برد. بلافاصله پس از اینکه وی آن شی را به بیرون از زمین منتقل کرد،‌ تیم موسی کمرا موفق به گلزنی شد.!! این اتفاق صحبت هایی را در مورد جادوگری در فوتبال مطرح و فدراسیون فوتبال این کشور را مجاب کرد که هر گونه اقدام مربوط به جادوگری را ممنوع اعلام نماید.

موارد بسیار گسترده است اما منباب مشت نمونه خروار و برای جلوگیری از اطله کلا به همین دو مورد بسنده می کنیم. و حال که چند نمونه عینی استفاده از حقیقت سحر و جادو یا متقابلا روش هایی برای باطل کردن سحر را مشاهده کردیم؛ در ادامه حقیقت سحر و جادو را از دیدگاه قرآن و مفسران بررسی می کنیم.

علائم سحر و نشانه های فرد جادو شده چيست؟

چگونه مي توان گفت كه فردی سحر شده يا نه؟ این سوالی است که در ذهن بسیاری از ما ممکن است مطرح شده باشد؛ علائم زير نشان می دهد كه فردی سحر شده يا نه؛ البته قبل از ذکر علایم باید این نکته را متذکر شویم که وجود یک یا چند علامت به تنهایی نمی تواند دلیل قطعی بر سحر باشد چرا که باید ابتدا ریشه یابی شود تا از احتمالات دیگر مثل بیماری ها مطمئن شویم پس به دقت علائم زير را دنبال كرده و اگر برای آن دلیل پزشکی نیاقتید آنگاه نتيجه گيری صحیح كنيد:

1- بي نظمی در ساعت خواب.
2- خواب های بی معنی و بی ربط يا كابوس.
3- گرفتگي عضلات شانه، كتف، كمر، گردن، باسن و يا پهلوها زمان بيدار شدن.
4- عدم تمايل به برخاستن از بستر.
5- اسهال و دلپيچه بی دليل از 1 ساعت بعد از بيداری تا ساعت 11 ظهر.
6- افسردگی
7- سردرد بيی دليل.
8- مصرف زياد نمک يا شكر.
9- عطش زياد به مايعات.
10- ضعف بينايی.
11- ريزش موی سر.
12- هيجان زدگی ناگهانی.
13- خوشحالی بی دليل.
14- ناراحتي بی دليل.
15- عصبانيت شديد غير لازم و بي دليل.
16- زردی صورت.
17- اختلال جنسی.
18- عدم اشتياق به واجبات شرعی.
19- توهم و عدم تمركز.
20- گره بی دليل در كارها.

تاکید می شود هر یک از این ها به تنهایی اماره و علامت سحر نیست؛ به عنوان مثال اگر یک نفر افسردگی داشت شاید این شخص از بیماری افسردگی رنج می برد و هیچ ارتباطی با سحر نداشته باشد؛ موارد دیگر نیز به همین ترتیب است؛ همینطور که از قدیم گفته اند هر گردی گردو نیست و تشخیص افتراقی مهم است.

سحر و جادو از دیدگاه قرآن

سحر در لغت به معنای انجام کاری باطل است که به شکل حق درآمده که به آن خدعه نیز گفته می‌شود. همچنین به هر چیزی که سبب آن پنهان و دقیق و ظریف باشد، اطلاق می‌گردد. سحر در اصطلاح، مجموعه باورها، اعمال، فنون و روش‌هایی است که گمان می‌رود می‌توان با بکارگیری آن شرایط طبیعی و فراطبیعی را دگرگون نمود و بدین ترتیب به اهدافی دست یافت.

در قرآن کریم آیات متعددی (66 آیه) وجود دارد که در آن واژه “سحر” و “ساحر” و مواردی از این قبیل به کار رفته و این برای کسی که خود را یک فرد مذهبی می داند کافیست تا به اینکه سحر اصلا خرافات نیست باور داشته باشد. یکی از آیاتی که از سحر و جادو سخن گفته است، آیه 102 سوره بقره است:

وَاتَّبَعُوا مَا تَتْلُو الشَّيَاطِينُ عَلَى مُلْكِ سُلَيْمَانَ وَمَا كَفَرَ سُلَيْمَانُ وَلَكِنَّ الشَّيَاطِينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَمَا أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبَابِلَ هَارُوتَ وَمَارُوتَ وَمَا يُعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولَا إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَةٌ فَلَا تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُمَا مَا يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَزَوْجِهِ وَمَا هُمْ بِضَارِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَيَتَعَلَّمُونَ مَا يَضُرُّهُمْ وَلَا يَنْفَعُهُمْ وَلَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَرَاهُ مَا لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ خَلَاقٍ وَلَبِئْسَ مَا شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ ﴿۱۰۲﴾

ترجمه این آیه از قمشه ای:

و پیروی کردند سخنانی را که (دیوان و) شیاطین در ملک سلیمان (به افسون و جادوگری) می‌خواندند، و هرگز سلیمان (با به کار بردن سحر به خدا) کافر نگشت و لکن شیاطین کافر شدند که سحر به مردم می‌آموختند. و آنچه را که بر دو فرشته هاروت و ماروت در بابل نازل شده بود پیروی کردند، در صورتی که آن دو ملک به هیچ کس چیزی نمی‌آموختند مگر آنکه بدو می‌گفتند که کار ما فتنه و امتحان است، مبادا کافر شوی! اما مردم از آن دو ملک چیزی را که ما بین زن و شوهر جدایی افکند می‌آموختند، البته به کسی زیان نمی‌رسانیدند مگر آنکه خدا بخواهد، و چیزی که می‌آموختند به خلق زیان می‌رسانید و سود نمی‌بخشید، و محققا می‌دانستند که هر که چنین کند در عالم آخرت هرگز بهره‌ای نخواهد یافت، و آنان به بهای بدی خود را فروختند، اگر می‌دانستند. (۱۰۲)

این آیه از سحر و جادوگری در میان مردم بابل سخن می‌گوید و شاید تنها آیه‌ای است که در آن به صراحت به تاثیر داشتن سحر اشاره می‌کند، آنجا که بیان می‌کند ساحران بین زن و شوهر جدایی می‌انداختند. به همین دلیل برخی علما سحر بیان شده در این آیه را سحر موثر خوانده اند. اما در آیاتی دیگر به بی اثر بودن سحر اشاره شده است، مثلا در آیه ۱۱۶ سوره اعراف که از سحر ساحران فرعون سخن گفته شده است، می‌فرماید:

«قَالَ أَلْقُواْ فَلَمَّا أَلْقَوْاْ سَحَرُواْ أَعْینُ‏َ النَّاسِ وَ اسْترَْهَبُوهُمْ وَ جَاءُو بِسِحْرٍ عَظِیمٍ».

در عبارت «سَحَرُواْ أَعْینُ‏َ النَّاسِ» در این آیه اشاره شده که این ساحران تنها چشمان مردم را سحر کردند. یعنی با تلقین‌هایی که ساحران کرده بودند و صحنه سازی هایشان، این چنین در چشم مردم مجسم می‌شد که چوب‌ها جان گرفته اند.

مفسران درباره سحر و حقیقت داشتن آن دیدگاه‌های مختلفی دارند. برخی آن را واقعی می‌دانند، برخی معتقدند آیات قرآن درباره حقیقی بودن یا نبودن آن سکوت کرده است، برخی نیز سحر را دارای اثر نمی‌دانند. اکثر مفسران اهل سنت مانند فخر رازی سحر را واقعی می‌دانند. در میان شیعیان نیز برخی مفسران مانند علامه طباطبایی هم سحر را حقیقی دانسته اند.

راهکار‌هایی قرآنی و دینی برای باطل کردن سحر و طلسم

اگر ساحران با ورد و جادو و دمیدن در گره‌ها بخواهند، ما را دچار مشکل سازند بی آنکه ما از اصل سحر و راه ابطال آن خبری داشته باشیم؛ اگر اطرافیان ما نسبت به ما حسادت بورزند و بخواهند ضرری به ما برسانند، بی آنکه از نیت سوء او آگاه باشیم؛ در برابر این شرور نهان چه کاری از دست ما بر می‌آید و چه راهی برای نجات خویشتن از شر آنان سراغ داریم؟ اینجا فرصت مناسبی است تا ناتوانی خویش را با همه وجود در یابیم و به دنبال پناهگاه حقیقی باشیم.

۱ ـ. پناه بردن به خداوند (گفتن اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) و زیاد خواندن سوره‌های فلق و ناس؛

۲- خواندن آیه ۵۱ و ۵۲ سوره قلم (یعنی از: «و إن یکادالّذین … تا آخر سوره») و هم چنین خواندن «آیة الکرسی».

۳- حاج شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از امیرالمونین علی علیه السلام نقل نموده است که جهت باطل کردن سحر این جملات را بنویسید و همراه خود داشته باشید:

«بِسمِ الله وَ بِالله، بِسمِ الله وَ ما شاءَالله، بِسم الله لاحَولَ ولاقُوّه الا بالله، قالَ موسی ما جِئتُم بِه السِّحرُ اِنَّ اللهَ سَیُبطِلُهُ اِنَّ اللهَ لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدینَ، فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ»

۴- همچنین از حضرت روایت شده است:

جهت محفوظ ماندن از سحر و جادو، شب‌ها پس از نماز و روز‌ها پیش از نماز هفت مرتبه بخوانید:

«بِسمِ الله وَ بِالله سَنشُدُّ عَضُدَکَ بِأخیک وَ نَجعَلَ لَکُما سُلطاناً فَلا یَصِلونَ إلَیکُما بِآیاتِنا أنتُما وَ مَن اتَّبَعَکُما الغالِبون».

محمد بن مسلم از امام صادق علیه السلام نقل کرده:

جهت بطلان سحر، این دعا را بنویسید و همراه خود نگه دارید:

«قالَ موسی ما جِئتُم بِهِ السِّحر إنَّ الله سَیُبطِلُه إنّ الله لا یُصلِحُ عَملَ المُفسِدین و یَحِقّ الله الحَقّ بِکلِماتِه و لَو کَرِهَ المُجرِمون اَأنتم أشَدُّ خَلقاً أمِ السماءَ بنا‌ها رَفعَ سَمکَها فَسوّاها» تا آخر آیات سوره نازعات. در ادامه: «فَوَقَعَ الحَقُّ و بَطَلَ ما کانُوا یَعمَلونَ فَغُلِبوا هُنالِکَ وَانقَلَبُوا صاغِرینَ و أُلقی السَّحرةُ ساجدین، قالوا آمَنّا بِربِّ العالَمین رَبِّ موسی وَ هارون»

۵- خواندن این آیه نیز جهت خنثی کردن اثر سحر وارد شده است:

«إنَّ ربّکم اللهُ الَذی خَلقَ السَموات وَ الأرض فی سِتةِ أیّام ثُمَّ استوی عَلی العَرش یُغشِی اللیل النَهار یَطْلبه حثیثاً و الشَّمْس وَ القَمر و النُجوم مُسخّرات بِأمره ألاَ لَه الخَلق و الأمر تَبارکَ اللهُ رَبّ العالَمین». «ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ وَ لا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِین». ‏

۶- در صحیفه الرضا از امام رضا علیه السلام نقل شده است:

به جهت دفع ضرر سحر و بطلان آن دستت را مقابل صورت قرار بده و بخوان:

«بِسمِ الله الْعَظیم رَبّ الْعرشِ الْعظیم إلاّ ذَهبت و انْقرضت».

۷- علامه کفعمی دعایی به عنوان حدیث قدسی نقل کرده است که خداوند به حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمود:

کسی که دوست دارد از سحر در امان باشد، بگوید:

«اللَّهُمَّ رَبَّ مُوسَی وَ خَاصَّهُ بِکَلَامِهِ وَ هَازِمَ مَنْ کَادَهُ بِسِحْرِهِ بِعَصَاهُ وَ مُعِیدَهَا بَعْدَ الْعَوْدِ ثُعْبَاناً وَ مُلَقِّفَهَا إِفْکَ أَهْلِ الْإِفْکِ وَ مُفْسِدَ عَمَلِ السَّاحِرِینَ وَ مُبْطِلَ کَیْدِ أَهْلِ الْفَسَادِ مَنْ کَادَنِی بِسِحْرٍ أَوْ بِضُرٍّ عَامِداً أَوْ غَیْرَ عَامِدٍ أَعْلَمُهُ أَوْ لَا أَعْلَمُهُ وَ أَخَافُهُ أَوْ لَا أَخَافُهُ فَاقْطَعْ مِنْ أَسْبَابِ السَّمَاوَاتِ عَمَلَهُ حَتَّی تُرْجِعَهُ عَنِّی غَیْرَ نَافِذٍ وَ لَا ضَارٍّ لِی وَ لَا شَامِتٍ بِی إِنِّی أَدْرَأُ بِعَظَمَتِکَ فِی نُحُورِ الْأَعْدَاءِ فَکُنْ لِی مِنْهُمْ مُدَافِعاً أَحْسَنَ مُدَافَعَةٍ وَ أَتَمَّهَا یَا کَرِیم‏».

۸- صدقه دادن

ان شاء الله با تداوم صدقه، تغییر محل زندگی، و تکرار سوره «یس» مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد؛ و در هر صورت به خداوند و حاکمیت اراده الهی همچنان معتقد باشید چه بسا همین فراز و نشیب‌ها دامی از سوی شیطان باشد که ایمان شما را متزلزل کند؛ لذا با پایداری و استقامت ایمان خود را حفظ کنید تا در نتیجه آن شیطان ناامید شود و در‌های رحمت الهی به سوی شما باز گردد.

 

درباره article

حتما ببینید

دعای مجیر : خواص دعای مجیر + متن دعای مجیر + دانلود دعای مجیر

دعای مجیر یکی از دعاهای مهم است که دارای مضامین عالی و خواص و آثار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =