خانه / سلامت و تغذیه / دارو و بیماری ها / معرفی داروی ترامادول به همراه ویژگی‌ها و عوارض جانبی

معرفی داروی ترامادول به همراه ویژگی‌ها و عوارض جانبی

داروی ترامادول یک داروی ضد درد است. از داروی ترامادول برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. فرم گسترده رهش ترامادول برای درمان درد در هنگام خواب به کار می‌رود. این فرم ترامادول برای استفاده به‌عنوان مسکن درد فوری کاربردی ندارد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

توجه: همانگونه که در هدر این بخش و فوتر سایت گفته ایم؛ مطالب بخش سلامت و پزشکی (داروها و بیماری ها) در این سایت صرفاً جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی شوند بنابراین نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان تلقی نمود. بنابراین قبل از مطالعه این مطلب نکته فوق را مد نظر داشته باشید.

اطلاعات مهم در مورد داروی ترامادول

شما نباید ترامادول را در صورت داشتن مشکلات تنفسی شدید، انسداد معده یا روده یا مصرف الکل، آرام‌بخش‌ها، داروهای مخدر یا مهارکننده‌های مؤثر مانند (ایسوکاربوکازید، لینزولید، فرم تزریقی متیلن بلو، فنلزین، رازاگالیل، سلیگلیین، ترنسی سپیروم و …) مصرف کنید.

ترامادول می‌تواند تنفس شما را کند یا حتی متوقف کند و ممکن است ایجاد عادت کند. سوءاستفاده از این دارو می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر اعتیاد، افسردگی و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که بدون تجویز این دارو را استفاده می‌کند شود.

این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نمی‌شود. این دارو را نباید برای کسی که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، تجویز شود.

مصرف ترامادول در دوران بارداری ممکن است موجب بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد شود.

اگر ترامادول را همراه با الکل استفاده شود و یا سایر داروهایی که باعث خواب‌آلودگی یا آهسته شدن تنفس می‌شوند، ممکن است عوارض جانبی مرگبار در مصرف‌کننده ایجاد شود.

برخی از افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند، تشنج ممکن است رخ دهد. ترامادول به‌احتمال بیشتری ممکن است باعث تشنج شود اگر شما سابقه تشنج یا آسیب مغزی، اختلال متابولیکی یا استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، آرام‌بخش‌های عضلانی، مواد مخدر یا دارو برای تهوع و استفراغ را داشته باشید.

ترامادول می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل ایجاد کند و عوارض جانبی خطرناک یا مرگ را در مصرف‌کننده ایجاد کند. در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی را که شروع کرده‌اید یا استفاده از آن‌ها را متوقف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص ترامادول را نشکنید. این دارو فقط برای مصرف خوراکی استفاده می‌شود. پودر قرص خردشده نباید در معرض استنشاق و یا مایع رقیق‌شده این دارو به بدن تزریق شود. استفاده از این دارو از طریق استنشاق یا تزریق می‌تواند عوارض جانبی تهدیدکننده زندگی، اضافه‌وزن و یا مرگ را در مصرف ایجاد کند.

 

داروی ترامادول
داروی ترامادول

نکاتی که باید قبل از استفاده داروی ترامادول بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید و یا اگر موارد زیر را داشته باشید، نباید از ترامادول استفاده کنید.

• آسم شدید یا مشکلات تنفسی

• انسداد در معده یا روده شما؛

• اگر اخیراً از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، آرام‌بخش، یا داروهای مخدر استفاده کرده‌اید،

• اگر در ۱۴ روز گذشته از یک داروی مهارکننده MAO (مانند ایسوکاربوکازید، لینزولید، فرم تزریقی متیلن بلو، فنلزین، rasagiline، selegiline یا tranylcypromine) استفاده کرده‌اید.

این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده نمی‌شود. این دارو را نباید برای کسی که کمتر از ۱۸ سال داشته باشد، تجویز شود.

ترامادول را به کسی که کمتر از ۱۸ سال دارد و یا به‌تازگی عمل جراحی برای حذف لوزه‌ها یا آدنوئید ها را انجام داده است، ندهید.

برخی از افراد در هنگام مصرف ترامادول دچار تشنج می‌شوند. با پزشک  در مورد خطر ابتلا به تشنج که ممکن است اگر موارد زیر رادارید بالا باشد، صحبت کنید:

• آسیب به سر، صرع یا سایر اختلالات تشنج؛

• اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و نوشیدنی‌های الکلی؛

• اختلالات متابولیک؛

• اگر شما همچنین از بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای مصرف برای عقونت ناشی از قارچ، داروهای مصرفی برای درمان بیماری‌های قلبی یا فشارخون یا داروهایی برای درمان ایدز یا عفونت HIV استفاده می‌کنید.

در صورت استفاده از ترامادول در حین بارداری، کودک شما می‌تواند وابسته به دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولدشده وابسته به دارو ممکن است چندین هفته به درمان‌های پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

در هنگام مصرف ترامادول کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید. این دارو می‌تواند به شیر مادر ترشح شود و موجب خواب‌آلودگی، مشکلات تنفسی یا مرگ در کودک شیرخوار شود.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛

• اختلالات معده؛

• بیماری‌های روانی یا اقدام به خودکشی؛

• اگر از یک داروی آرام‌بخش مانند والیوم استفاده کنید (دیازپام، الپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیلیل، ترنسن، آستو، زاناکسو …).

نحوه مصرف داروی ترامادول

داروی ترامادول را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. ترامادول می‌تواند تنفس شمارا آهسته یا متوقف کند، به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده یا هر بار که دوز مصرفی خود را تغییر می‌دهید. همچنین اگر به نظر می‌رسد  که این دارو در کاهش درد شما مؤثر نیست، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

مصرف ترامادول، حتی در دوزهای منظم ممکن است باعث ایجاد عادت در مصرف‌کننده کند. هرگز این دارو را با یک فرد دیگر، به‌ویژه افرادی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاددارند، به اشتراک نگذارید. سوءمصرف این دارو ممکن است باعث اعتیاد، افسردگی و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون تجویز پزشک استفاده می‌کند شود. فروش و یا دادن این دارو بدون تجویز پزشک غیرقانونی است.

هنگام مصرف ترامادول، تمام داروهای ضد درد مصرف‌شده در طول شب را متوقف کنید.

ترامادول را می‌توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد، اما هر بار آن‌ها به همان شیوه قبلی مصرف کنید.

این دارو را نجوید، تکه‌تکه یا خرد نکنید؛ و برای پیشگیری از عوارض مرگبار آن به‌صورت های ذکرشده، آن را به‌طور کامل قورت دهید.

هرگز قرص ترامادول را برای تزریق پودر نکنید یا آن را با یک مایع (جهت تزریق دارو را به داخل ورید خود) مخلوط نکنید. این عمل ممکن است به مرگ منجر شود.

اگر از فرم طولانی رهش این دارو استفاده می‌کنید، پوسته قرص می‌تواند به مدفوع شما منتقل شود (از طریق حرکات دودی روده). این طبیعی است و به این معنا نیست که شما به‌اندازه کافی دارو را جذب نمی‌کنید.

استفاده از ترامادول را به‌طور ناگهانی متوقف نکنید چون ممکن است با علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو مواجه شوید. از دکتر خود بپرسید چگونه با خیال راحت می‌توانید مصرف این دارو را متوقف کنید.

داروی ترامادول باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. ترامادول دارویی است که می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد و باید بدانید که آیا هرکسی داروی شمارا به‌طور نامناسب یا بدون تجویز پزشک مصرف نکند.

عوارض جانبی داروی ترامادول

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

ترامادول مانند سایر داروهای مخدر، می‌تواند تنفس شمارا کند کند. اگر تنفس  شما ضعیف باشد، ممکن است در اثر آن مرگ رخ دهد.

اگر دچار آسمطولانی‌مدت، عارضه لب‌های آبی‌رنگ شده‌اید، یا اگر دشوار است از خواب بیدار شوید، فردی که از شما مراقبت می‌کند، باید به مراقبت‌های اورژانسی اطلاع دهد.

ر صورت داشتن علائم سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، افزایش ضربان قلب، سفتی عضلانی، لرزش از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، تهوع، استفراغ یا اسهال، در صورت نیاز، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی شدید ممکن است بیشتر در افراد مسن و افراد دارای اضافه‌وزن، سوءتغذیه و یا ناتوانی در بدن رخ دهد.

استفاده طولانی‌مدت از داروهای مخدر ممکن است بر روی باروری (توانایی داشتن فرزند) در مردان یا زنان تأثیر بگذارد. معلوم نیست که آیا اثرات مهاری بر باروری دائمی هستند یا نه.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

• سردرد، سرگیجه، خواب‌آلودگی، احساس خستگی؛

• یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ، درد معده؛

• احساس عصبی یا اضطراب؛

• خارش، عرق کردن، فلاشینگ (گرما، قرمزی، یا احساس تنگی نفس).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

منابع:

درباره article

حتما ببینید

بیماری سلیاک چیست؟

بیماری سلیاک یا Coeliac یک اختلال خودایمنی است که در صورتی که شما به آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =