خانه / خانه داری / ماوراء / نام های یاران شیطان و ماموریت هایی که بر عهده دارند

نام های یاران شیطان و ماموریت هایی که بر عهده دارند

یاران شیطان فراوانند و هر کدام ماموریتی را بر عهده دارند. این یاران در انسان ها رسوخ کرده و موجب گمراه شدن آن ها می شوند. بر طبق آیات قرآن رسوخ کردن شیطان در انسان از طریق وسوسه و گمراه کردن انسان ها می باشد. درست همانند دوستی ناباب که موجب فریب دوستش می شود. کارهای زشتش را در نظرش زیبا نشان می دهد و همواره موجب آلوده شدن دوستش به گناه می شود.

برای اثبات وجود یاران شیطان به حدیثی از امام صادق علیه السلام اشاره می کنیم:

امام صادق (ع) فرمود: هنگامی که آية «والذين إذا فعلوا فاحشة أو ظلموا أنفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم؛ کسانی که وقتی کار بدی انجام دهند يا به خويشتن ستم کنند، خدا را ياد ميی آورند و برای گناهان‌ شان استغفار مي کنند» نازل شد، ابليس بالای کوهی در مکّه رفت و با صدای فرياد کشيد و سران لشکرش را جمع کرد، گفتند: چه شده است که ما را فراخواندی؟ ابليس گفت: اين آيه نازل شد، اين آيه پشت مرا ميی لرزاند و مايه نجات بشر است، چه کسی ميی تواند با آن مقابله کند؟ شيطانی به نام «وسواس خنّاس» برخاست و گفت: از عهده آن برمی آيد. ابليس گفت: از چه راه؟ گفت: آنها را با وعده‌ ها و آرزوها سرگرم می کنم تا آلوده گناه شوند . هنگامی که گناه کردند ،توبه را از يادشان ميی برم. ابليس گفت: تو می توانی از عهده اين کار برآیی، نقشه‌ات بسيار ماهرانه است، اين مأموريت را تا دامنه قيامت به او سپرد».

بنابراين با توجه به این حدیث، شيطان يارانی دارد .

در سفینة البحار آمده است که شیطان یارانی دارد که برای وسوسه انسان ها به او یاری می رسانند. این شیاطین در هر موقعیت زمانی و مکانی، در خدمت ابلیس هستند تا او را به اهدافش برسانند.

 

یاران شیطان
یاران شیطان

نام های یاران شیطان و ماموریت هایی که بر عهده دارند:

1_ ولهان: این شیطان مهموریت وسوسه و شک در طهارت و نماز را بر عهده دارد که در نهایت موجب باطل شدن نماز می شود.

 2_هفاف: در بیابان ها و صحرا ها به شکل حیوانات درنده به نظر می رسد و انسان ها را می ترساند و ماموریت اذیت و آزار انسان ها را بر عهده دارد.

3_ زلنبور: موکل بازاری هاست. به دروغ قسم خوردن، تعریف و تمجید الکی از کالا و کارهایی از این قبیل بر عهده اوست.

4_ ثبر: سیلی زدن بهخود، خراشیدن صورت، پاره کردن یقه و لباس در وقت وارد شدن مصیبت بر عهده اوست. او همه این کارها را طبیعی و پسندیده جلوه می دهد.

 5_ابیض: انبیا را وسوسه می کند همین طور مامور خشمگین کردن انسان ها است و غضبناک شدن آن ها  را توجیه می کند تا از این طریق خون های زیادی ریخته شود.

6_اعور: وظیفه تحریک شهوت زنان و مردان را بر عهده دارد. وسوسه او باعث زنا می شود. (اعور، همان شیطانی است که بر صیصای عابد را وسوسه کرد تا با دختری زنا کند.)

7_داسم: داسم همیشه و در همه حال مسئولیت مراقبت از خانه ها را بعهده دارد. هر زمان که فردی از بیرون همواره داخل خانه می شود و نام خدا را بر زبان نمی آورد و سلام نمی کند داسم همراه او وارد شده آنقدر انسان را وسوسه می کند تا بالاخره شر و فتنه ای را برپا کند.

8_مطرش: این شیطان هم دروغ هایی را ساخته و منتشر می کند و مدام در حال پراکندن دروغ های خود است.

9_قنذر: او ناظر بر زندگی های بشر است. اگر در یک خانه ای برای چهل روز پشت سر هم طنبور وجود داشته باشد، این شیطان غیرت را از خانه می برد تا دیگر در برابر ناموس خود غیرت نداشته باشد.

10_دهار:  آزار مؤمنان در خواب ماموریت این شیطان است. به گونه ای که انسان خواب های وحشتناک می بیند، یا در خواب به شکل زنان نامحرم در می آید و انسان را وسوسه می کند تا او را محتلم کند.

11_قبض: قبض وظیفه تخم گذاری را بر عهده دارد. او هر روز سی عدد تخم می گذارد. ده تا در مشرق، ده تا در مغرب و ده تخم هم روی زمین. از هر تخمی عده ای از شیاطین و عفریت ها و غول ها و جن بیرون می آیند که همه ی آنها دشمن انسان ها هستند.

12_تمریح: امام صادق علیه السلام فرمودند: برای ابلیس – در گمراه ساختن افراد – یاور و کمک کننده ای به نام (تمریح) وجود دارد. او وقت مردم را در آغاز شب بین مغرب و مشرق به وسوسه کردن پر می کند.
13_قزح: ابن کوا از امیرالمؤمنین علیه السلام از قوس و قزح پرسید، حضرت فرمود: قوس قزح مگو؟! زیرا نام شیطان (قزح) است بلکه بگو قوس الله و قوس الرحمن

14_زوال: مرحوم کلینی از عطیة بن المعزام روایت کرده که وی گفت: در خدمت حضرت صادق علیه السلام بودم و از مردانی که دارای مرض (ابنه) بوده و هستند یاد کردم. حضرت فرمود: (زوال) پسر ابلیس با آنها مشارکت می کند ایشان مبتلا به آن مرض می شوند.

15_لاقیس: لاقیس یکی از دختران شیطان است. او همان شیطانی بود که مساحقه را به زنان قوم لوط یاد داد. وظیفه این شیطان وادار کردن زنان به همجنس بازی است.

16_متکون: می تواند شکل خود را تغییر دهد. خود را بزرگ یا کوچک جلوه دهد و از این رو موجب فریب مردم می شود. و به این وسیله آنان را وادار به گناه می کند.

 17_مذهب: خود را به صورت های مختلف در می آورد، البته قادر نیست تا خودش را به صورت پیغمبر و یا وصی او دراورد. مردم را با هر وسیله که بتواند گمراه می کند.

18_خنزب: توجه قلب فرد نمازگزار را از بین می برد. عثمان بن ابی العاص بن بشر در خدمت حضرت رسول صلی الله علیه و آله عرض کرد: شیطان بین نماز و قرائت من حایل می شود – یعنی حضور قلب را از من می گیرد – حضرت جواب داد: نامش شیطان (خنزب) است. پس هر زمان از او ترسیدی به خدا پناه ببر.

19_مقلاص: این شیطان موکل قمار است. همه قمار بازها همه به دستور او رفتار می کنند. به وسیله قمار و برد و باخت اختلاف و دشمنی در میان آنان به وجود می آورد.

20_طرطبه: این هم یکی دیگر از دختران شیطان است و کارش وادار کردن زنان به زنا و آلوده کردن آنان به گناه می باشد.

 

راه های رهایی از وسوسه و افکار شیطانی

 • اهمیت به نماز و مداومت به ذکر: در آیه ای از قرآن چنین امده است: «فَإِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيمِ»‏ (نحل ـ 98) (هنگامى كه مى‏خواهى قرآن بخوانى، نخست به خدا پناه ببر از شرّ شيطان رانده شده)
 • دوری از تخیلات واهی
 • استعاذه به خدا و ائمه
 • کم کردن هیجان شهوت: در «منهاج البراعه» در این زمینه وارد شده است که: «نیروی شهوت با خوردن و آشامیدن تأمین می شود پس گرسنگی و روزه شهوت را ضعیف کرده و صولت نفس را از بین برده و راه نفوذ شیطان را مسدود می کند»
 • نوشیدن آب باران: خداوند سبحان فرموده است:« و از آسمان بارانى بر شما فرو ریزانید تا شما را با آن پاک گرداند ، و وسوسه شیطان را از شما بزداید و دلهایتان را محکم سازد و گامهایتان را بدان استوار دارد.»
 • مسواک زدن: امام صادق(ع)فرمودند: «مسواک زدن وسوسه سینه را از میان بر می دارد.»
 • توکل به خداوند رحمان: «إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ»‏ شيطان بر آنان كه در حصن ايمان، سنگر گرفته و بر خدا توكل كرده‌اند، هيچ‌گونه سلطه‌اي نخواهد داشت. (نحل ـ 99)
 • روزه گرفتن: ابوبصیر می گوید که از امام صادق(ع) از روزه ایام سال سؤال کردم و ایشان فرمودند: «پنجشنبه اول و چهارشنبه وسط و پنج شنبه آخر هر ماه، زیرا که پریشانی قلب و وسوسه های سینه را از بین می برد.»

بهترین سوره برای دفع شیطان:

 • سوره یوسف
 • سوره ابراهیم
 • سوره لقمان
 • سوره یاسین
 • سوره صافات
 • سوره مومنون
 • سوره دخان
 • سوره محمد
 • سوره جمعه
 • سوره جن
 • سوره قارعه
 • سوره فلق
 • سوره ناس

 

منبع: سفینة البحار، جلد 1، ص 99 و ص100

درباره article

حتما ببینید

دفع انرژی منفی دیگران

دفع انرژی منفی دیگران / چکار کنیم تا انرژی منفی دیگران روی ما تاثیر نداشته باشد؟

همه ما انسان ها این قابلیت را داریم که بر روی یکدیر تاثیر گذار باشیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =