خانه / خانه داری / دارو و بیماری ها / داروی ایبوبروفن و همه اطلاعات لازم در مورد آن

داروی ایبوبروفن و همه اطلاعات لازم در مورد آن

داروی ایبو پروفن  یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو سبب  کاهش هورمون هایی می شود که باعث التهاب و درد در بدن هستند. ایبو پروفن  برای کاهش تب و درمان درد یا التهاب ناشی از شرایطی  از جمله سردرد، دندان درد، درد پشت، ورم مفاصل، گرفتگی های قاعدگی، یا آسیب جزئی، استفاده می شود. ایبو پروفن  در بزرگ سالان و کودکانی  که حداقل ۶ ماه سن دارند، استفاده می شود.

Related image

 

 

هشدار های مهم در مورد ایبو پروفن

ایبو پروفن می تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می دهد، به خصوص اگر شما از آن در  طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی شود.

همچنین ایبوپروفن ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می تواند کشنده باشد. این شرایط می تواند بدون هشدار با مصرف ایبو پروفن، به خصوص در افراد مسن رخ دهد.

این دارو را  بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. استفاده از کمترین مقدار دارو ، برای رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو این نکات را به خاطر بسپارید

اگر شما به داروی ایبو پروفن  حساسیت دارید، یا اگر شما تا به حال یک حمله آسم و یا واکنش آلرژیک شدید پس از مصرف آسپرین یا یک NSAID تجربه کرده اید، نباید این دارو را مصرف کنید.

مصرف ایبو پروفن در طول ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر شما حامله هستید، این دارو بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

چون معلوم نیست که آیا ایبو پروفن از  شیر مادر به شیرخوار منتقل می شود و یا اینکه می تواند که به  یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه ، اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید،. این دارو را بدون مشورت با یک دکتر استفاده نکنید.

هرگز  ایبو پروفن را به یک کودک کمتر از ۲ سال بدون تجویز یک دکتر ندهید.

اگر شما این شرایط را دارید از یک دکتر یا داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است

بیماری های قلبی، فشار خون بالا،  سطح بالای کلسترول سرمی خون ، دیابت، و یا اگر شما سیگار می کشید.

سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته خون

سابقه زخم معده یا خونریزی

آسم

بیماری کبدی یا کلیوی.

احتباس مایعات در بدن

یک بیماری بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم شوگرن، لوپوس .

برای کاهش ناراحتی معده، داروی ایبوپروفن را با غذا یا شیرمصرف کنید.

از این دارو  بیش از دوز توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند به معده یا روده شما آسیب برساند. حداکثر مقدار ایبوپروفن برای بزرگسالان ۸۰۰ میلی گرم در هر دوز یا ۳۲۰۰ میلی گرم در روز (۴ حداکثر دوز) است. از کمترین مقدار مورد نیاز برای  رهایی از درد، تورم یا تب، استفاده کنید.

قرص جویدنی ایبوپروفن باید قبل از شما اینکه آن را فرو ببرید، جویده شود.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری کنید. اجازه ندهید که این دارو به فرم  مایع در آمده و یا اینکه یخ، بزند.

راهنماه های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را بخوانید و از  دکتر یا داروساز خود ، اگر شما هر گونه سوالی دارید، بپرسید.

Image result for Capsule ibuprofen

 

 

چه اتفاقی می افتد اگر من یک دوز از این  دارو را مصرف نکنم؟

از آنجا که ایبوپروفن ممکن است که تنها در موارد مورد نیاز مصرف شود ، شما ممکن است برای  مصرف آن برنامه نداشته باشید. اگر شما در یک برنامه مصرف هستید، به محض اینکه شما  دوز فراموش شده را به یاد آوردید، دوز از دست رفته را مصرف کنید. اگر دوز فراموش شده نزدیک به زمان استفاده از دوز بعدی است، آنرا مصرف نکنید. برای جبران دوز فراموش شده دارو، از دوز اضافی استفاده نکنید.

اگر دارو را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

به  اورژانس خبر دهید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد معده، خواب آلودگی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، سرفه خونی، تنفس کم عمق، غش و کما باشد.

از چه  مواردی باید در حین استفاده از داروی ایبو پروفن  اجتناب کنم ؟

اجتناب از نوشیدن الکل. ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.

اجتناب از مصرف آسپرین در حالی که شما مصرف ایبوپروفن را در برنامه دارید.

اجتناب از مصرف ایبوپروفن در صورت مصرف آسپرین برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی. ایبوپروفن می تواند آسپرین در حفاظت از قلب و عروق خون شما کمتر موثر است. اگر شما مجبور به استفاده از  هر دو دارو هستید، ایبوپروفن  را حداقل ۸ ساعت قبل یا ۳۰ دقیقه پس از مصرف آسپرین (فرم پوشش دار غیر روده ای)، مصرف کنید.

قبل از استفاده در  هر سرماخوردگی ، آلرژی یا دارو درد از یک دکتر یا داروساز برای چگونگی مصرف سوال کنید. بسیاری از داروها موجود بر پیشخوان شامل آسپیرین یا دیگر داروها مشابه ایبوپروفن هستند. مصرف محصولات خاص با هم می تواند باعث شود شما بیش از حد از این نوع از دارو استفاده کنید . اگر یک دارو حاوی آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن، یا ناپروکسن است، برچسب آن را بررسی کنید.

داروی ایبوبروفن
داروی ایبوبروفن

عوارض جانبی داروی ایبوپروفن

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به ایبو پروفن: عطسه، آبریزش بینی یا گرفتگی؛ خس خس سینه یا مشکل در تنفس؛ کهیر، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر شما علائم حمله قلبی یا سکته مغزی: درد قفسه سینه که  به سمت فک شما یا شانه شما گسترش پیدا می کند، بی حسی ناگهانی و یا ضعف در یک طرف از بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس را مشاهده کردید، با اورژانس تماس بگیرید.

اگر این موارد را مشاهده کردید ،  استفاده از ایبو پروفن را متوقف کرده  و  با دکتر خود تماس بگیرید :

تغییرات در بینایی

تنگی نفس (حتی با علائم خفیف)

تورم یا افزایش وزن سریع

اولین نشانه ای از هر بثورات پوستی ( مهم نیست که چقدر خفیف باشد)

نشانه هایی از خونریزی معده ، مدفوع خونی یا قیری رنگ و یا  سرفه خونی یا استفراغی که به نظر می رسد به رنگ قهوه ای باشد

مشکلات کبدی ، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).

مشکلات کلیوی ، ادرار کم، ادرار کردن دردناک و یا مشکل، تورم پا یا مچ پا ، احساس خستگی و یا تنگی نفس

کاهش  سلول های قرمز خون (کم خونی) ، پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه و یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکلات تمرکز

واکنش شدید پوست ، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان ، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش است که گسترده هستند (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) و تاول.

عوارض شایع جانبی داروی ایبو پروفن:

ناراحتی معده، سوزش سردل خفیف، تهوع، استفراغ

نفخ، گاز، اسهال، یبوست

سرگیجه، سردرد، عصبانیت

خارش خفیف یا بثورات جلدی

شنیدن صدای زنگ در گوش شما

اطلاعات دوز مصرفی ایبو پروفن

دوز مصرف این دارو در بزرگ سالان  می تواند از ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت و یا در موارد مورد نیاز باشد و حداکثر مقدار مورد استفاده مجاز روزانه این دارو ۳۲۰۰ میلی گرم است و برای کودکان مقدار مصرف این دارو با توجه به وزن بدن کودک تعیین می شود.

منبع: drugs.com

redmag

درباره article

حتما ببینید

داروی فولیک اسید

معرفی داروی فولیک اسید و نکات مهم درباره مصرف آن

داروی فولیک اسید، برای درمان کمبود فولیک اسید در بدن و همچنین موارد خاصی از کم‌خونی (کاهش تعداد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =