خانه / هنر در خانه / گلدوزی / آموزش تصویری گلدوزی با دست (آموزش دوخت های پایه گلدوزی)

آموزش تصویری گلدوزی با دست (آموزش دوخت های پایه گلدوزی)

گلدوزی با دست یکی از هنرهای اصیل ایرانی هست که با گذشت سال ها هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده است. ممکن است در ابتدا هنرجویان عزیز و یا دوست داران این هنر این طور فکر کنند که گلدوزی با دست کار سختی است و نیاز به مهارت بالایی دارد. اما در واقع این طور نیست. برای انجام این هنر کافی است تا دوخت های پایه گلدوزی را بلد باشید. از این رو تصمیم گرفتم تا در این مطلب آموزش تصویری گلدوزی با دست را ارائه کنم.

اگر شما هم از طرفداران هنر گلدوزی هستید این دوخت ها را باید بلد باشید.

آموزش تصویری گلدوزی با دست (آموزش دوخت های پایه گلدوزی)

دوخت بخیه

How to Work Back Stitch

 

یکی از دوخت های پر کاربرد در هنر گلدوزی با دست دخت بخیه است. همان طور که در تصویر واضح است این دوخت باید به صورت رفت و برگشتی انجام شود. ابتدا سوزن را از زیر پارچه وارد کرده و بالا بیاورید(شماره 1) سپس تقریبا حدود نیم سانت به عقب برگردید و سوزن را وارد پارچه کرده و به پشت پارچه هدایت کنید(شماره 2). برای ادامه کار دوباره سوزن را نیم سانت جلوتر از شماره 1 وارد کرده و ادامه کار را به همین ترتیب پیش می رویم.

دوخت شلال ساده

Running Stitch Diagram

 

دوخت شلال ساده خیلی آسان است. شلال هم یک دوخت پرکاربرد است و بیشتر برای ساقه و برگ مورد استفاده قرارمی گیرد. برای انجام دوخت شلال ساده باید به صورت منظم و یکنواخت کوک هایی را به یک اندازه پشت سر هم بزنید. رعایت فاصله ضروری است.

سوزن را مانند شکل 1 وارد کرده و با فاصله مثلا نیم سانتی در شکل 2 خارج می کنیم.

دوخت مستقیم

Straight Stitch Examples

 

دوخت مستقیم هم ساده است  هم کاربرد دارد. از این دوخت برای دوخت گل های ساده و … استفاده می شود. دوخت مستقیم را هم می توان به صورت تکی انجام داد و هم به صورت گروهی. مانند تصویر بالا که با دوخت مستقیم یک گل ساده دوخته شده است.

 

برای انجام دوخت مستقیم در ابتدا طرح خود را روی پارچه پیاده کنید. سپس نخ را از نقطه شروع وارد کرده و در نقطه پایان وارد کنید.

نکته اینجاست که از دوست مستقیم برای طرح های بلند نمی توان استفاده کرد. مثلا خطوطی را که از نظر اندازه بلند هستند نمی توان با این دوخت پر کرد چرا که ممکن است دوخت بعد از مدتی به دلیل بلندی اندازه پاره شود و کار شما ناقص شود.

دوخت گره فرانسوی

French Knot Example

گره فرانسوی هم پرکاربرد است. از این گره برای پر کردن مرکز گل ها و دوخت های تزیینی استفاده می شود. در نگاه اول به نظر می رسد این گره سخت باشد. اما واقعا این طور نیست.

مراحل کار را خوب ببینید و با دقت تمرین کنید.

 

در ابتدا سوزن را از نقطه 1 وارد پارچه کنید. نخ را چند بار به دو سوزن بپیچانید.

سپس سوزن را در نقطه 2 که نزدیک به نقطه شروع است وارد کنید.

بزرگی یا کوچکی گره فرانسوی بستگی به تعداد پیچ هایی است که دو سوزن می دهید. اگر گره ظریف و کوچک می خواهید تعداد تاب نخ را به دور سوزن کم کنید و اگر گره درشت می خواهید برعکس عمل کنید.

دوخت ساقه دوزی

Stem Stitch Example

ساقه دوزی رایج ترین دوخت پایه گلدوزی است. از این دوخت برای ساقه دوزی گل ها و گیاهان استفاده می شود.

برای آموزش ساقه دوزی به صویر زیر با دقت نگاه کنید:

Stem Stitch Diagram

از زیر پارچه سوزن را در نقطه 1 که نقطه شروع است وارد پارچه کنید.

نخ و سوزن را کمی کج کنید و سوزن را در نقطه 2 وارد کنید.

حالا سوزن در پشت پارچه قرار دارد. سوزن را از پشت و در نقطه 3 که هم ردیف با نقطه 1 است وارد پارچه کنید و همین طور به ترتیب ادامه دهید.

دندان موشی

دندان موشی کاربرد زیادی دارد. از این دوخت هم در خیاطی، هم در گلدوزی و هم کار با نمد استفاده می شود. دندان موشی پایه کار نمد دوزی است. این دوخت در خیاطی هم کاربرد زیادی دارد. از دندان موشی به منظور جلوگیری از ریش شدن لبه پارچه ها استفاده می شود.

نحوه دوخت دندان موشی

دوخت دندان موشی از سمت چپ کار شروع می شود. سوزن از پشت پارچه وارد می شود. حالا باید نخ را کمی به حلت حلقه درآورید. سپس سوزن از بالا وارد شده و از داخل حلقه رد می شود و درست هم ردیف با نقططه شروع پایین می آید.

برای ادامه دوباره نخ را حلقه کرده، سوزن را در بالا وارد کرده و از داخل حلقه رد کنید.

تصویر گویا است فقط کمی تمرین نیاز دارید.

دوخت زنجیره

Chain stitch embroidery

دوخت زنجیره علاوه بر تنوع مدل کاربردهای زیادی دارد. انواع مختلفی از زنجیره ها می توان دوخت زد. اما این آموزش پایه زنجیره و اصول مهم آن است.

 

Working the Chain Stitch آموزش تصویری گلدوزی با دست

نخ را از پشت کار در نقطه 1 وارد کنید. با دست دیگر نخ را حلقه کرده و با انگشت شست آن را نگه دارید. سوزن را در کنار نقطه اول دوباره وارد پارچه کنید و از وسط حلقه تشکیل شده سوزن را خارج کنید. زیبایی زنجیره ها به این است که یک اندازه دوخته شوند.

تو پر دوزی

 

Satin Stitch Example آموزش تصویری گلدوزی با دست

تو پر دوزی یا همان برگ دوزی برای پر کردن برگ ها استفاده می شود و نیاز به ظرافت خاصی دارد. اما در عین ظرافت بسیار آسان دوخته می شود.

Basic Satin Stitch Diagram آموزش تصویری گلدوزی با دست

نخ را از پشت پارچه در نقطه 1 وارد کرده و در نقطه 2 خارج کنید. دوباره از پشت سوزن را وارد کرده و همین طور ادامه دهید.

نکته این دوخت این است که حتما با نقطه شروع و پایان مشخص باشد و دقیقه طبق نقشه و الگو پیش بروید. اگر نقطه شروع یا پایان را مطابق الگو کار نکنید کار شما ظریف نمی شود.

Long & Short Satin Stitch Diagram آموزش تصویری گلدوزی با دست

 

مدل دیگری از تو پر دوزی هم وجود دارد. در این مدل باید در ابتدا در ردیف اول دوخت ها را کوتاه و با فاصله بزنید. بین دوخت های کوتاه را دوخت بلند بزنید. سپس در ردیف پایین بین دو دوخت و زیر دوخت های کوتاه مانند تصویر دوخت بلند بزنید.

سوزن را از زیر دوخت کوتاه وارد کرده و بعد از اندازه دلخواه خارج کنید.

دوخت دایره ای

Embroidery for London Eye on city map quilt آموزش تصویری گلدوزی با دست

بر روی این دایره سه نقطه مشاهده می کنید. حالا سوزن خود را از نقطه A خارج کنید. این نقطه بر روی محیط دایره قرار گرفته است. بعد از این که سوزن از این نقطه خارج شد، سوزن را در نقطه B که دقیقا در مرکز دایره شما قرار دارد وارد کرده و دوباره از نقطه C آن را خارج کنید.

در ین دوخت نکته ای وجود دارد. نکته این است که در هنگام خارج کردن سوزن در نقطه C می بایست نخ کاملا در پشت سوزن قرار داشته باشد. حالا اگر این روش را همین طور ادامه دهید دوخت دایره ای شما تکمیل می شود.

دوخت زنجیره تک

Single Chain Stitch Sample آموزش تصویری گلدوزی با دست

زنجیره تک حلقه هم مانند زنجیره دوخته می شود فقط یک زنجیره دارد. از این مدل دوخت برای دوختن گل های چند برگی استفاده می شود.

آموزش تصویری گلدوزی با دست
آموزش تصویری گلدوزی با دست

برای دوخت زنجیره تک حلقه مطابق شکل ابتدا سوزن را از نقطه ۱خارج کنید. نخ را به حالت حلقه درآورده و سوزن را از نقطه ۲ وارد پارچه کنید.

چون این دوخت تک زنجیره است پس باید برای محکم شدن زنجیره بست بزنید. برای این کار و در ادامه دوخت، سوزن را از وسط حلقه و در نقطه ۳ وارد پارچه کرده و از نقطه ۴ از پارچه خارج کنید. این کار سبب تشکیل بست و سفت شدن حلقه می شود.

 

خب امیدوارم که از مطلب آموزش تصویری گلدوزی با دست لذت و استفاده لازم را برده باشید ؛ از شما دعوت می کنیم تا در صورت تمایل از دیگر مطالب بخش گلدوزی نیز دیدن فرمایید.

 

thesprucecrafts

درباره article

حتما ببینید

آموزش گلدوزی گل رز عنکبوتی

آموزش گلدوزی گل رز عنکبوتی

گلدوزی در بین همه هنرها جذابیت و زیبایی خاصی دارد. بسیاری از خانم های هنرمند …

2 نظرات

  1. سلام. آموزشتون خیلی خیلی کامل و جامع بود. لطفا بازم آموزش گلدوزی و دوخت انواع گل ها را بزارین.
    البته همین طور واضح و کاربردی
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =