خانه / خانه داری / مذهبی / نماز دهه اول ذی الحجه

نماز دهه اول ذی الحجه

ماه ذی الحجه آخرین ماه سال هجری قمری است. این ماه دارای فضیلت است و برکت های زیادی در ماه ذی الحجه نازل می شود. همه بزرگان دین و معصومین به محض حلول این ماه اهمیت ویژه ای را برای آن قائل بودند و نماز دهه اول ذی الحجه را در راس همه اعمال این ماه قرار می دادند.

در بعضی از روایات این گونه آمده است که، شب های ده گانه ای که قرآن کریم در سوره “والفجر ولیال عشر” به آن سوگند یاد کرده است، همین شب های دهه اول ماه ذی الحجه است و این سوگند به خاطر عظمت آن است.

نماز دهه اول ذی الحجه

خداوند در آیه 28 سوره حج ضمن بیان فریضه بزرگ ˈحجˈ سخن از ˈایام معلوماتˈ گفته است که مؤمنان باید در آن به یاد خدا باشند. یکی از تفسیرهای معروفˈایام معلوماتˈ که در روایات نیز آمده است، دهه اول ماه ذی الحجه است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله هم در حدیثی فرمودند: عبادت و کار نیک در هیچ ایامی به اندازه دهه اول ماه ذی الحجه فضیلت ندارد.

علاوه بر این ها دو عید مهم مسلمانان یعنی عید قربان (عید اضحی) و عید غدیر (عید ولایت) و همین طور روز ˈعرفهˈ و دعای عظم و گران قدر امام حسین در این روز موجب شده تا بر فضیلت و عظمت این ماه افزوده شود. از این رو سزاوار است تا مومنان گرامی قدر این ماه و به ویژه دهه اول ماه ذی الحجه را بدانند.

 

نماز دهه اول ذی الحجه
نماز دهه اول ذی الحجه

نماز دهه اول ذی الحجه می بایست در ده شب اول این ماه خوانده شود. یعنی دقیقا از غروب آخرین شب ماه قبل از ذی الحجه تا شب عید قربان باید خوانده شود. این نماز می بایست حتما مابین نماز مغرب و عشا خوانده شود.

طریقه خواندن نماز دهه اول ذی الحجه

نماز مخصوص این ده شب دو رکعتی است. در هر رکعت از این نماز بعد از نیت و گفتن تکبیره الاحرام باید سوره حمد و بعد سوره توحید(قل هو الله) خوانده شود. سپس آیه ۱۴۲ سوره اعراف خوانده شود.

وَ واعَدْنا مُوسی‏ ثَلاثِینَ لَیلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیلَةً وَ قالَ مُوسی‏ لِأَخِیهِ هارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَ أَصْلِحْ وَ لا تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ

معنی آیه: و ما با موسى سى شب وعده گذاشتیم سپس آن را با ده شب دیگر تکمیل نمودیم به این ترتیب میعاد پروردگارش (با او) چهل شب تمام شد و موسى به برادرش هارون گفت: جانشین من در میان قومم باش و (آنها را) اصلاح کن. و از روش مفسدان پیروى منما.

بعد از قرائت این آیه فرد نمازگزار به رکوع رفته و بعد دو سجده را بجا می آورد. دوباره برخاسته و سوره حمد و توحید را خوانده و دوباره آیه شریفه را می خواند. قنوت خوانده و رکوع و دو سجده را بجا می آورد و در انتها هم تشهد و سلام می دهد.

ثواب نماز دهه اول ذی حجه:

در روایت است که هر کس این نماز را به جا آورد در ثواب حاجیان، و اعمال حج آنها شریک می شود.

درباره nima

حتما ببینید

سجده سهو

به طور کلی، سجده سهو برای زیادی و نقصان (کاستی) غیرعمدى در نماز، واجب است؛ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =