عینک بلوکات

اگر شما عینکی باشید حتما به تازگی این عبارت را زیاد شنیدید؛ عینک بلوکات . عدسی به کار رفته در این عینک بلوکات و در نمونه هایی مشابه بلو کنترل نام دارد. بلوکات در واقع وظیفه محافظت از چشم در برابر اشعه های تابیده شده را بر عهده دارد.

اگر تمایل دارید با عینک بلوکات آشنا شوید با بخش دانش سلامتی همراه باشید.

مکانیسم عمل عدسی بلوکات

عدسی بلوری یا بلوکات از عبور نور آبی از عدسی جلوگیری می کند. این نور که بیشتر از لوازم الکترونی همانند تلویزیون، مانیتور، صفحه ی گوشی و … ساطع می شود، عوارضی را به همراه دارد. این نور آبی باعث خستگی چشم، سردرد، ضعیفی چشم و آبریزش می شود.

عدسی بلوکات دارای یک لایه آنتی رفلکس به رنگ آبی است که محل قرارگیری آن در جلوی عدسی است. وظیفه این لایه جلوگیری از ورود نورهای آبی به چشم است. این عدسی هم دارای لایه سوپر هیدروفوبیک،  و هم لایه ضد خش قوی است.

Related image

 

عینک بلوکات چگونه از چشم محافظت می کند؟

لایه بلوکاتی که در این عینک ها وجود دارد از چشم در برابر اشعه های مضر که از همه دستگاه های الکترونیکی ساطع می شود محافظت می کند.

اشعه ها و نورهایی که به چشم ما تابیده می شود از سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز تشکیل شده است. در میان این رنگ ها طول موج رنگ آبی با چشم انسان سازگاری ندارد. بنابراین بعد از تابیده شدن به چشم، جلوی شبکیه چشم جمع می شود. از این رو باعث فشار بیش از اندازه به چشم می شود.

این فشار عوارضی همچون سردرد و خشکی چشم را به همراه دارد.

به علاوه رنگ آبی با طول موج مشخصی در واقع همان اشعه فرابنفش است. عینک بلوکات به دلیل نوع ساختار عدسی که دارد از ورود این نور مضر به چشم جلوگیری می کند.

نکته:

عدسی بلوکات برای افرادی که در طول روز ساعات زیادی را با کامپیوتر و … سر و کار دارند مناسب است. مثلا پزشکان سونوگرافی که باید در طول روز ساعت ها به صفحه مانیتور خیره شوند و یا طراحان سایت و برنامه نویسان کامپیوتر که مدام به مانیتور خیره هستند باید از این عینک ها استفاده کنند. اما این نکته را در نظر بگیرید که افراد عادی که در طول روز با اشعه آبی سر و کار ندارند لزومی به استفاده ازاین عدسی را ندارند. چرا که این عدسی ها تا نود درصد از طیف های مختلف رنگ آبی را حذف می کنند.

اگر شما عینکی هستید و در طول روز با کامپیوتر و لواز الکترونیکی زیاد سر و کار ندارید ولی مجبور هستید ساعات زیادی در طول روز را از عینک استفاده کنید، بهتر است از عدسی بلو کنترل استفاده کنید.

 

خصوصیات و پوشش های اپتیکی بلوکات

بلو کنترل یا فیلتر پرتوهای مخرب طیف آبی از ویژه گی های مهم این عدسی میباشد . عدسی های با تکنولوژی بلو کات یا بلو کنترل بخش بیشتری از پرتوهای نور آبی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانو متر که از وسایل الکترونیکی با نمایشگر LCD و LED ساتع می گردد را فیلتر کرده و از ورود این پرتو ها به چشم جلوگیری می نماید و به این وسیله از تشدید خستگی و خواب آلودگی چشم کاسته و از احتمال بروز بیماری های چشمی می کاهد .

نمودار عملکرد عدسی عای بلو کنترل یا بلو کات

طراحی ساخت و تولید آسفریک این عدسی علاوه بر ایجاد ظرافت بیشتر ، میدان دید گسترده تری را برای مصرف کننده فراهم آورده و تا حد زیادی از بزرگ نمایی و کوچک نمایی چشم از پشت عینک جلوگیری مینماید .

hoyavision

 

درباره article

حتما ببینید

عوارض گوارشی برنج هندی و پاکستانی

عوارض گوارشی برنج هندی و پاکستانی یکی از موضوعاتی است که در مورد آن حرف …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 20 =