خانه / فرهنگ و هنر / فیلم و سریال / نقد فیلم چراغ های ناتمام

نقد فیلم چراغ های ناتمام

در راستای نقد و بررسی فیلم های سینمای ایران در بخش فیلم و سریال امروز به بررسی و نقد فیلم چراغ های ناتمام می پردازیم.

اما قبل از نقد فیلم چراغ های ناتمام اطلاعاتی در مورد عوامل فبلم را ارائه می کنم.

عوامل فیلم چراغ های خاموش

کارگردان: مصطفی سلطانی

فیلمنامه‌نویس: محسن جسور

تهیه‌کننده: مجتبی امینی

بازیگران: مجید صالحی، شقایق فراهانی، حسین مهری، الهام نامی، حسین ملکی، داریوش ارجمند و علیرضا استادی

 آهنگساز: هادی رحمانی

چهره پرداز: شهرزاد عقیقی

طراح صحنه و لباس: بابک پناهی

ناظر جلوه های ویژه بصری: فرید ناظر فصیحی

صدابردار: رضا تهرانی

 صداگذار: وحید مقدسی و احسان افشاریان

خلاصه داستان فیلم چراغ های ناتمام

جلال با بازی مجید صالحی نویسنده ای ست که تحت هر شرایطی و با هر موضوعی دست به قلم نمی شود. او حاضر نیست در ازای دریافت پول هر مطلبی را بنویسد. جلال نه بازاری نویس است نه سفارش می‌گیرد. با هیچ ناشری هم بیش از چند روز دوام نمی‌آورد. چرا که هیچ کدام از ان ها نمی توانند اعتقادات و باورهای او را درک کنند. تا این که جلال با کوله پشتی روبرو می شود که……

Image result for ‫پوستر فیلم چراغ های ناتمام‬‎

دانلود فیلم چراغ های ناتمام 

لینک دانلود فیلم بعد از اکران عمومی به صورت قانونی در سایت قرار داده می شود.

نقد فیلم چراغ های ناتمام

فیلم چراغ های ناتمام از یک تم اجتماعی با مضمون دفاع مقدس برخوردار است و تیم جوانی در آن همکاری دارند که پیش از این نیز باهم کار کرده بودند.

فیلم شروع خوبی دارد تا به یک ایده کلاسیک و البته ناب می رسد. کوله پشتی بازمانده از یک گردان خط شکن که تنها 15 نفر از آن باقی می ماند که آنها هم معلوم نیست چه سرنوشتی یافته اند. حالا این کوله پشتی به مثابه یک گنج به نویسنده خوش ذوق ولی بدحال فیلم به نام جلال می رسد.

مصطفی سلطانی کارگردان این فیلم که بیشتر تجربه اجرای طرح و برنامه‌ریزی در کارنامه‌ اش دارد، برای اولین تجربه فیلم‌ سازی به سراغ موضوعی متأثر از جنگ تحمیلی رفته است. درواقع شاید بستر جنگ تنها عنصر ثابت و قابل‌ بررسی فیلم «چراغ‌ های ناتمام» است. سلطانی در این فیلم به سراغ نویسنده‌ ای رفته که برای پایبند ماندن به اخلاقیات و ارزش‌ هایی که به آن‌ها معتقد است حاضر است از همه‌ چیز بگذرد.

شقایق فراهانی در فیلم «چراغ های ناتمام» ساخته مصطفی سلطانی

مجید صالحی در این فیلم نقشی متفاوت را بازی می کند. و به گفته وی این کار را از روی دل انجام داده است. اما در گوشه هایی از این فیلم تضاد دیده می شود.

قرار است در این فیلم جلال مردی متعهد و با ایمان باشد، اما در بعضی سکانس ها جلال تا از اوضاع ناراضی می شود سریع بعا طرف مقابلش دست به یقه شده و دعوا راه می اندازد.

در واقع اخلاق را زیر پا می گذارد که این با اصل شخصیت جلال در تضاد است.

همسر جلال با بازی شقایق فراهانی هم طبق فیلم های کلیشه ای زنی کم توقع، مهربان و خانواده دوست است که در همه شرایط همراه همسر خود است.

مجید صالحی در فیلم «چراغ های ناتمام» ساخته مصطفی سلطانی

در ترکیب هنرپیشگان فیلم ، شاید تنها نکته جالب، دعوت از مجید صالحی ، هنرپیشه معروف طنز، برای ایفای نقشی جدی و معنا گرا باشد. دیگر هنرپیشگان این فیلم ، نظیر شقایق فراهانی ، حسین مهری و داریوش ارجمند، سابقه همه گونه نقش های جدی ، درونگرا، طنز و بعضا چالشی را در کارنامه خود ثبت کرده اند. اما مجید صالحی شاید برای اولین بارها باشد که قرار است نقشی با این مختصات را اجرا کند.

سلطانی کارگردان فبلم بیان کرده که، قصد نداشته با کلیشه و غیر جذاب با موضوع فیلمنامه روبرو شود. او در این باره می گوید :” حدود یک سال و نیم روی فیلمنامه کار کردیم تا در دکوپاژ، میزانسن، بازی بازیگران و…اتفاق خوبی رخ دهد و همه تلاش ما این بود که به اندازه خودمان فیلمی درخور شعور مخاطب تولید کنیم.”

فیلم «چراغ های ناتمام»

فیلم معمایی شروع می شود. جلال از درون کوله پشتی که مربوط به 15 رزمنده بوده عکسی را پیدا می کند. اما در ادامه این داستان با سوتی هایی همراه هستیم.

پشت عکس مهر عکاسی زده شده، همسر جلال به عکاسی زنگ می زند. جالب است که بعد از گذشت 30 سال هنوز عکاسی هست، شماره تغییر نکرده و صاحب عکاسی هم همان مرد سی سال پیش است. همسر جلال شماره پشت عکس را که اتفاقا رقم های آخرش پاک  شده را بر می دارد.

شماره را برای عکاس می خواند و ظرف چند ثانیه اطلاعات کامل را دریافت می کند.

یکی دیگر از سوتی هایی که با آن روبرو می شویم، این است که مثلا جلال روی اسناد محرمانه چسب نواری میزند. یابا ماژیک روی عکس خط می کشد و …

چراغ های ناتمام اولین فیلم مصطفی سلطانی بود که در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

درباره article

حتما ببینید

دانلود فیلم دو لکه ابر

دانلود فیلم دو لکه ابر

دانلود فیلم دو لکه ابر . دو لکه ابر داستان گم شده هاست. کسانی که یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =