خانه / فرهنگ و هنر / فیلم و سریال / نقد فیلم سوفی و دیوانه به همراه لینک دانلود فیلم

نقد فیلم سوفی و دیوانه به همراه لینک دانلود فیلم

در این مطلب از بخش فیلم و سریال به نقد فیلم سوفی و دیوانه می پردازیم. اما خوب است قبل از نقد فیلم اطلاعاتی مختصر در مورد عوامل فیلم سوفی و دیوانه بدست آوریم.

عوامل و بازیگران فیلم سوفی و دیوانه

بازیگران: امیر جعفری، به آفرید غفاریان، رضا یزدانی، الهه حصاری، سیامک صفری، سعید امیرسلیمانی و محمدرضا شریفی نیا

کارگردان: مهدی کرم‌پور

تهیه‌کننده: مهدی کرم‌پور

نویسنده : مهدی سجاده‌ چی، مهدی کرم‌پور

 

موسیقی : بهزاد عبدی

فیلم‌برداری: محمد آلادپوش

تدوین: نازنین مفخم

تاریخ اکران: چهار مهر ماه 1397

دانلود فیلم سوفی و دیوانه

لینک دانلود فیلم

 

نقد فیلم سوفی و دیوانه
نقد فیلم سوفی و دیوانه

خلاصه داستان فیلم سوفی و دیوانه

در خلاصه رسمب فیلم سوفی و دیوانه این گونه امده است:

من مست و تو دیوانه ما را که برد خانه / صد بار تو را گفتم کم خور دو سه پیمانه… !!!

امیر با بازی امیر جعفری در حال خودکشی در مترو است که سوفی با بازی به آفرید غقاریان با طرح یک سوال او را از این کار منع می کند. سوفی با داستان های خیالی درباره زندگی خود قصد دارد فکر خودکشی را از سر امیر بیرون کند. غافل از این که امیر هم درباره زندگی اش فقط تخیلاتی را برای سوفی نقل می کند.

سوفی امیر را به یک گردش یک روزه دعوت می کند و …..

نقد فیلم سوفی و دیوانه

فیلم سینمایی سوفی و دیوانه از جمله فیلم هایی است که در بخش “سودای سیمرغ (سینمای ایران)” نمایش داده شد و «مهدی کرم پور» کارگردان فیلم پس از گذشت پنج سال از ساخت “پل چوبی” این بار با این فیلم به سینما بازگشته است.

شاید یکی از مشکلات اساسی و عمده این فیلم کارگردانی ضعیف ان باشد. به نظر بیشتر منتقدان کارگردانی بیشتر ادا در آوردن بود تا کارگردانی حرفه ای. مثلا در سکانس هایی دوربین به یکباره از آسمان پایین می اید و در سکانس هایی یکهو دوربین به سمت آسمان می رود.

امیر جعفری در فیلم «سوفی و دیوانه»

 

به غیر از کارگردانی ضعیف، عوامل فنی فیلم خوب بوده اند. تدوین مناسب است؛ تصویربرداری خیلی خوب است؛ موسیقی جالبی دارد. اما هیچکدام “خلأ وجود داستان” و “کارگردانی ضعیف” را پر نکرده اند.

سوفی و دیوانه در اصل می خواهد به بیان تفاوت های میان آدمی بپردازد. اما متاسفانه از جذابیت کافی برای نگهداشتن مخاطب تا پایان اثر برخوردار نیست.

در بازیگری، «امیر جعفری» نمی تواند نقشش را خوب ادا کند و خبری از بازی های موفقی که در تلویزیون به نمایش گذاشته در اینجا نیست. اما «به آفرید غفاریان» نقشش را خوب بازی می کند. با اینکه بازی او در بعضی سکانس ها تئاتری و بعضا تصنعی می شود اما در مجموع توانسته از پس کار برآید.

الهه حصاری در فیلم «سوفی و دیوانه»

فرم و صورت روایت فیلم، الهامی از روایت‌گری هزار و یکشب، معروف‌ترین مجموعه قصه‌های شرقی، است که قصه گو یا شخصیت سوفی تلاش دارد با پیوند دادن زنجیره‌وار چندین داستان، مساله مرگ  یا خودکشی امیر را به تاخیر بیندازد و با درگیر کردن ذهن او در عالم خیال در اصطلاح او را از ورطه تاریک افسردگی و یاس، که در قالب لباس‌های رنگ و رو رفته شخصیت امیر در نیمه اول فیلم تبلور داشت، نجات دهد و به سمت شور و اراده‌ای معطوف به زندگی و حیاتی شاد راهنمون شود، که در قالب لباس‌های رنگ روشن و شاد امیر در نیمه دوم فیلم بازنمایی می‌شود. این پالایش روحی و روانی در قالب روایت داستان از زبان قصه‌گو تحقق پیدا می‌کند.

شاید مهم‌ترین برگ برنده فیلم بازیگر شخصیت سوفی باشد که به دلیل اولین تجربه سینمایی‌اش و اینکه مخاطبان هیچ تصور و تجربه ذهنی‌ای از او ندارند راحت‌تر و بدون موضع‌گیری قبلی با او همدلی می‌کنند اما این قابلیت متاسفانه به هیچ روی به شخصیت سازی یا تبحر و قابل قبول بودن بازی این ستاره جوان باز نمی‌گردد بلکه بیشتر به سیمای ظاهری و طراحی لباس و گریم او معطوف است و  البته بی‌پروا بودنش.

نقد فیلم سوفی و دیوانه
نقد فیلم سوفی و دیوانه

سوفی و دیوانه” فیلمی است ایرانی برای غیر ایرانیان، که با نمایش تصاویری کم نظیر از کشورمان ظاهراً سعی دارد نظر توریست ها را به کشورمان جلب کند. داستان ساده و ضعیف فیلم هم صرفاً در خدمت مناظر گردشگری قرار دارد.

با این نگاه توریستی، تصویری غیرواقعی از ایران نشان می دهد و تنها ده درصد از واقعیت تهران را به تصویر می کشد. کارگردان فیلم تنها مناطق جذاب بالای شهر را نمایش می دهد و از نشان دادن قشر فقیر و کم بضاعت چشم می پوشد. در ایده آل فیلمساز، قشر کثیری از ملت ما جایی ندارند؛ اما نادیده گرفتن این قشر عظیم در معرفی کشور، برای یک هنرمند جالب نیست.

فیلم سوفی و دیوانه، به رغم همه این ایرادها، احساس‌های خوب و دلنشینی در مخاطب باقی می‌گذارد، احساس ناشی از هم‌سخنی با یک دختری سرخوش که قصه‌گوی خوبی است و حس شاعرانگی دلنشینی را به مخاطب القا می‌کند و با این ابزار خشونت و عصبانیت درونی شخصیت عصبی و روان‌پریش فیلم را التیام می‌بخشد

درباره article

حتما ببینید

دانلود فیلم دو لکه ابر

دانلود فیلم دو لکه ابر

دانلود فیلم دو لکه ابر . دو لکه ابر داستان گم شده هاست. کسانی که یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 9 =