خانه / فرهنگ و هنر / سرزمین لی لی پوت های ایران

سرزمین لی لی پوت های ایران

روستای ماخونیک یکی از روستاهای ایران است که جزو 7 روستای شگفت انگیز جهان شناخته شده است. دهه شصتی ها حتما کارتون بلفی و لی لی پیت رو یادشون هست. آدم کوچولوهایی که در دهکده ای کوچک زندگی می کردند. روستای ماخونیک هم به دلیل معماری خاصی که دارد به سرزمین لی لی پوت های ایران شهرت گرفته است.

سرزمین لی لی پوت های ایران در فاصله‌ی ۷۸ کیلومتری شرقی شهر سربیشه در استان خراسان جنوبی و در مسیر جاده‌ی سربیشه به روستای دُرُح قرار دارد. در واقع مردم ساکن در این روستا اصالتا افغانی هستند.

ماخونیک سی دقیقه تا افغانستان فاصله دارد. مردم ساکن در ماخونیک افغانی هستند و طی قرن ها پیش این سرزمین را برای زندگی انتخاب کرده اند.

از لحاظ جغرافیایی، روستای ماخونیک در کوه‌ هایی بدون علف در ناحیه‌ ای دور از دسترس قرار گرفته است. به همین دلیل قرن ها بدون دیده شدن مردم در آنجا زندگی کردند و از نظرها ناپدید بودند.

سرزمین لی‌لی پوت‌های ایران
سرزمین لی‌لی پوت‌های ایران
منطقه ماخونیک از 12 آبادی تشکیل شده است که روستای ماخونیک بزرگ‌ ترین آن‌ ها محسوب می‌‌شود. این روستا شامل ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال‌بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، کلاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو است.
بافت مسکونی روستا در دامنه تپه و خانه‌‌ها به‌طور فشرده‌ به‌ هم و در گودی زمین ساخته شده‌اند، کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین ‌تر است و دارای یک درب کوتاه از تنه درختان است باید برای رفتن به داخل خانه دولا شده و به زحمت خود را داخل خانه کرد واغلب یکی دو پله درگاهی را به کف خانه متصل می‌‌کنند.
Related image
جالب است بدانید که مردم ماخونیک تا 50 سال پیش، چای نمی‌نوشیدند. شکار نمی‌کردند و اصلاً گوشت هم نمی‌خوردند و هنوز سیگار نمی‌کشند. مردم ماخونیک این قبیل کار‌ها را گناه می‌دانستند، ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون می‌گفتند شیطان، آن‌ها هرگز اجازه نمی‌دادند کودکان پای صفحه تلویزیون بنشینند و جادو شوند.

در گذشته این روستا هیچ راه دسترسی به بیرون نداشت و در سال‌های اخیر برای دسترسی به این روستا قسمتی از کوه را شکاف داده تا جاده‌ای برای روستا بسازند. مهمترین ویژگی روستای ماخونیک بافت قدیم روستا است که در آن، خانه‌های محقر خشتی و گلی بدون حیاط و ایوان و پنجره و کیپ تا کیپ هم ساخته شده اند که هنوز بعد از گذشت سال‌ها برخی از اهالی این روستا در این خانه‌ها زندگی می‌کنند.

چیزی که در نگاه اول در روستای ماخونیک خراسان جنوبی توجه گردشگران را به خود جلب و بیشتر از هرچیزی آن‌ها را شگفت زده می‌کند سبک معماری خانه‌های این روستا است چرا که خانه‌های ماخونیک بسیار کوچک و هرکدام حاوی یک اتاق 10 یا 12 متری هستند که با سنگ و خاک ساخته شده و سقف آن با شاخ و برگ درختان پوشیده شده و این خانه‌ها اغلب به جز یک در ورودی کوتاه هیچ منفذی رو به بیرون ندارند.فاصله خانه‌ها در روستای ماخونیک از هم بسیار کم و بعضی به شکل طبقاتی و پلکانی ساخته شده‌اند که به نظر می‌رسد برای حفظ امنیت مردم منطقه اینگونه معماری رواج بوده است که به نظر می‌رسد که علت این سبک معماری، نبود امکانات و مصالح ساختمانی بوده و اینکه با این شیوه علاوه بر ایجاد امنیت، از ائتلاف گرما و سرما در زمستان و تابستان جلوگیری شده است.
Related image
کوچه‌های بافت قدیم روستای ماخونیک خیلی باریک است و تنها انسان به تنهایی می‌تواند از کوچه‌ها عبور کند و تا سال‌های قبل تنها منبع غذایی مردم این روستا شلغم و چغندری بوده که در اطراف روستا کاشت می‌شده که به شکل آب پز طبخ می‌کردند گاهی هم با آرد مخلوط و چیزی شبیه آش درست می‌کردند که در اصطلاح محلی به آن پختک می‌گویند.
 روستای کوچک ماخونیک علاوه بر آب و هوای دلپذیر پاییزی و منظره چشم‌نواز کوهستانی، قدمتی سیصد ساله دارد و در کنار جاذبه‌های طبیعی، ردپای تاریخ را نیز می‌توان در این روستا دید. از جاذبه‌های تاریخی این روستا می‌توان به سنگ‌نگاره‌های ماخونیک، برج و خانه‌های قدیمی آن اشاره کرد.
بر سنگ‌نگاره‌های نزدیک قنات ماخونیک نقش‌های چوپانی و بسیار قدیمی نقش بسته که علاوه بر نوع معیشت و زندگی مردم منطقه، گواهی بر قدمت سکونت در اینجاست.

درباره article

حتما ببینید

نیوشا ضیغمی

واکنش‌های اینستاگرامی به خبر مادر شدن نیوشا ضیغمی

نیوشا ضیغمی که در برنامه دورهمی اول دیماه، از بچه‌ای که در راه دارد گفته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 19 =