خانه / خانه داری / دارو و بیماری ها / دانش سلامتی / ‌‌‌آیا درمانی برای جویدن ناخن وجود دارد؟

‌‌‌آیا درمانی برای جویدن ناخن وجود دارد؟

تقریبا از هر صد بزرگسال 10 نفر به عارضه جویدن ناخن مبتلا هستند. این افراد  نه تنها موجب بد شکل شدن ناخنشان می شوند بلکه خود را نیز در معرض خطراتی همچون بیماری‌ های دردناک ناخن قرار می‌ دهند.

‌‌‌آیا درمانی برای جویدن ناخن وجود دارد؟

صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل دارای دو مشخصه در دستان خود است:

  1. خانم مرکل اغلب به هنگام ایستادن دست‌ هایش را جلوی شکمش گرفته و به شکلی انگشتانش را با هم مماس می‌کند که به نظر می‌‌ رسد میان آن‌ ها یک لوزی تشکیل شده.
  2.  دوم این که اگر خوب که نگاه کنیم، می‌ بینیم ناخن‌ های خانم مرکل بیش از حد کوتاه شده‌ اند، طوری که نوک انگشت‌ ها کاملا مشخص است و این مشخصه‌ ای است که عادتی به نام جویدن ناخن را در ذهن تداعی می‌کند.

شخصیت دوم معروف آلمان که باز هم عادت به جویدن ناخن دارد، یواخیم لوو، سرمربی تیم ملی فوتبال این کشور است. او که نمی‌ تواند خود فعالانه وارد زمین بازی شود دستانش را به طرف دهان برده و شروع به جویدن ناخن می‌کند.

هیچ تعجبی ندارد. هم صدراعظم و هم سرمربی تیم فوتبال آلمان هر دو با استرس زیادی مواجه‌اند و با این کار سعی در کاهش آن دارند.

آن‌ها در این عادت تنها نیستند. به نوشته فوکوس‌‌آنلاین، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که از هر ده بزرگسال یکی مبتلا به این عادت نابجاست و این میزان در میان کودکان و نوجوانان حتی به پنجاه درصد می‌رسد.

Image result for Nail biting

روش‌های مقابله با جویدن ناخن

وقتی رها شدن از این عادت به ‌آسانی ممکن نباشد پای پزشکان در میان می‌‌آید. اغلب والدین، کودک مبتلا را نزد پزشک می‌آورند و پزشک نیز ماده‌ای تلخ تجویز می‌کند، به این امید که هر بار که ناخن جویده می‌شود این ماده گس بدمزه باعث شود که کودک از این عادت دست بردارد.

تلخ‌ترین این مواد دناتونیوم‌ بنزونات است که ۳۰ دقیقه طعم تلخش در دهان می‌ماند. ظاهرا همین طعم تلخ هر بار که ناخن جویده می‌شود به فرد یادآوری می‌کند که دارد دست به عملی ممنوعه می‌زند. اما مشکل این است که رفته رفته مبتلایان به این طمع نیز عادت می‌کنند و این حربه نیز بی‌اثر می‌شود.

روش دیگر کوتاه کردن دائم ناخن است. ناخن تا جایی که ممکن است کوتاه می‌شود تا دیگر جایی برای جویدن باقی نماند. اما این کار به بافت زیر ناخن صدمه می‌زند و این بافت صدمه‌ دیده که در برخی نقاط دچار خونریزی‌ هم شده آماده پذیرش باکتر‌‌ی‌ ها می‌شود. بعد از آن التهاب‌ هایی دردناک اتفاق می‌ افتد که کار را به پزشک می‌ کشاند.

اما مشکل به این جا نیز ختم نمی‌ شود کوتاه کردن دائم و بیش از حد ناخن روند رشد آن را نیز مختل می‌کند، ناخن شاخی و ضخیم می‌شود و راحت‌ تر می‌ شکند که خود به معنای جراحات جدیدی در بستر ناخن است.

با وجود تمامی این پیامدها باز هم این عادت از سر بسیاری از بزرگسالان نمی‌افتد و آن‌ها از شرم نگاه دیگران هم که شده بالاخره سر از مطب روانشناس در می‌آورند.

توصیه دانشگاه زوریخ

بیمارستان وابسته به دانشگاه زوریخ سوئیس برای درمان جویدن ناخن توصیه‌ای موفقیت‌ آمیز کرده که “متد جایگزین” نام دارد.

در این روش از بیمار خواسته می‌شود، به جای بردن دست به سوی دهان آن را به مسیری دیگر متمایل سازد، مثلا آن را به سوی گوش، بینی یا موها ببرد.

در این صورت حرکت الگویی تنش‌ زدایانه سر جای خود باقی است اما ناخن از جویدن در امان خواهد ماند. در درازمدت این تغییر باعث می‌شود که عادت دیرین جویدن ناخن رنگ می‌ بازد و ترک می‌شود.

ترفند کلاسیک برای برطرف کردن این مشکل

یک ترفند کلاسیک دیگر نیز وجود دارد. این که دست‌ ها را مشغول عملی دیگر کنیم. برای نمونه به هنگام تماشای تلویزیون توپی نرم را در دست نرمش دهیم یا سرگرم بافتن شویم. گاهی حتی می‌شود روی انگشتان نشست تا هوس جویدن ناخن دست از سرمان بردارد.

یک نکته: اغلب به بزرگسالانی که عادت به جویدن ناخن دارند توصیه‌ای می‌شود که اصلا اثر نمی‌کند و آن این است: «بس کن دیگر.»

درباره article

حتما ببینید

تبخال و درمان های خانگی برای از بین بردن آن

تبخال با نام  هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex Virus) یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − یک =