خانه / روانشناسی / آیا ماه شب چهارده بر احوالات انسان تأثیر دارد؟

آیا ماه شب چهارده بر احوالات انسان تأثیر دارد؟

آیا ماه شب چهارده بر احوالات انسان تأثیر دارد؟ آیا تاثیر ماه بر رفتار انسان درست است؟ در بخش ماوراء به این پرسش ها پاسخ داده می شود.

افراد بسیاری هستند که به طالع‌بینی بر اساس حرکت ماه اعتقاد دارند. این افراد بسته به موقعیت ماه در آسمان به برخی امور می‌ پردازند و از برخی امور می‌ پرهیزند. چنین رویکردی تا چه حد از نظر علمی قابل دفاع است؟مشهور است که قرص کامل ماه خواب را مختل می‌ کند. گروهی حتی کاشت درخت، رفتن به آرایشگاه یا حتی عمل جراحی را هم به موقعیت “مناسب” ماه در آسمان موکول می‌ کنند و معتقدند که ماه روی عادت ماهانه زنان، میزان جرم و جنایت و شمار خودکشی‌ ها مؤثر است.

پژوهشگران در این میان تنها درباره بی‌خوابی و بدخوابی به نتایجی رسیده‌اند که البته در مورد آن هم اتفاق نظر وجود ندارد.

یک قرآن‌ پژوه در باب تاثیر ماه بر رفتار انسان و زمين بيان كرد: دانشمندان معتقدند كه كره ماه ايجاد كننده جزر و مد است و 5 قرن قبل از ميلاد، بشر به جزر و مد ماه در دريای سرخ آگاهی پيدا كرده بود.

تاثیر ماه بر رفتار انسان
تاثیر ماه بر رفتار انسان

همچنين جزر و مد ماه فوايد زيادی برای بشر دارد، برخی از اين فوايد حسی و مادی شامل: تأمين غذا برای پرندگان، حفظ حيات و محيط زيست، كشاورزی، بارگيری و حمل و نقل دريايی، انرژی ميكانيكی و توليد برق، وقوع زلزله، تغير آب و هوا و توليد باران و … است.

نويسنده كتاب شگفتی‌های پزشكی در قرآن، اضافه كرد: ميدان مغناطيسی زمين متناسب با وضعيت كره ماه و خورشيد تغيير می‌كند. اكثر متولدين نوزاد، بعد از 15 ماه قمری اتفاق می‌افتد.

ابوريحان بيرونی به اثرات كره ماه روی نطفه دست پيدا كرده بود و قائل بود كه برخی از روزهای ماه عامل تشديد بيماری است و بر روی بيماری صرع تاثير دارد. همچنين ايرانيان هزاران سال پيش جزر و مد ماه را كشف و علت وزش باد را جزر و مد ماه می‌ دانستند.

Related image

 مركز زمين از آهن جامد كه لايه‌‌ای از آهن مذاب را در برگرفته و در حال چرخش، ميدان مغناطيسی به وجود می‌آورد، تشكيل شده است. ماهيت درونی انسان دارای امواج مغناطيسی است و كره ماه نيز دارای امواج است لازم است بين سه امواج نظمی حاكم باشد.

امام رضا(ع) فرمودند: «خون در افزايش هلال ماه افزايش می‌يابد و در نقصان هلال ماه كاهش می‌يابد». در نتيجه بايد گفت: كره ماه يكی از مخلوقات مهم الهی و تاثيرگذارترين مخلوق بر روی كره زمين و انسان‌ها است، تا جايی كه مردم از اثرات مفيد و مضر آن اطلاع چندانی ندارند. به نظر می‌رسد هر چه بيشتر به راز و رمز كره ماه و اثرات آن آگاهی يابيم می‌توانيم بدن خود را بهتر برای سلامت جسم و روح آماده سازيم.

در واقع از سالها پیش مطالعات فراوانی به منظور بررسی ارتباط میان ماه کامل و رفتارها و بیولوژی انسانی انجام گرفته است که اکثر این مطالعات موفق به اثبات هیچ ارتباطی نشده است و برخی از آنها نیز روابط کوچکی را کشف کرده اند که اثبات آنها نیازمند پشتیبانی و مطالعات بیشتر است.

مطالعات قابل استناد بر روی رابطه فازهای قمری و تولد، حمله قلبی، مرگ، خودکشی، خشونت، بستری شدن در بیمارستان روانی و صرع انجام گرفته و تا کنون کوچکترین ارتباطی میان این پدیده ها کشف نشده است. تنها نظریه قابل بررسی ارائه شده احتمال تاثیر نور ماه کامل در شب بر روی بی خوابی مردمان عصر قبل از دوره مدرن و تاثیر این بی خوابی بر روی پدیده های جانبی روانی است که این نظریه نیز نیازمند ایده های پشتیبانی کننده است. در ادامه به بررسی برخی از مطالعاتی که در مورد ارتباط ماه کامل و پدیده های انسانی انجام گرفته است پرداخته می شود.

Related image

مطالعه بر روی تاثیر ماه بر رفتار انسان و طبیعت

در این بخش به برخی از مطالعات مشهور که در رسانه ها منتشر شده اند و یافتن ارتباط میان ماه و پدیده های انسانی را رد کرده اند اشاره می شود.

صرع: گزارش سال 2004 نشریه Epilepsy & Behavior نشان می دهد با وجود اینکه برخی از بیماران معتقدند صرع تحت تاثیر طلوع ماه کامل به وجود می آید، هیچ ارتباطی میان حملات صرعی و ماه کامل وجود ندارد. محققان اعلام کردند صرع از بیماری هایی است که ابتلا به آن به جادوگران و شیاطین نسبت داده می شود که این ساختار فکری با گرایش دیرین انسان برای یافتن دلایل افسانه ای به جای یافتن توضیحات علمی برای توضیح پدیده ها در ارتباط است.

ملاقات با روانپزشک: مطالعه ای که در سال 2005 توسط محققان کلینیک مایو صورت گرفت تعداد بیمارانی را که طی چندین سال در محدوده زمانی 6 عصر تا 6 بامداد به روانپزشک مراجعه می کنند را تعیین کرده و تفاوت میان مراجعه افراد در شبهای مهتابی نسبت به شبهای عادی را آشکار کرد.

نتیجه جراحی: برخی معتقدند جراحان و پرستاران در شبهایی که ماه کامل است تسلط خود را در هنگام جراحی از دست می دهند که این نظریه بر اساس مطالعه ای که در سال جاری منتشر شده است به کلی غیر قابل پذیرش است. در واقع نتیجه این مطالعه نشان می دهد ریسک انجام جراحی در هر زمانی از روز، فصل سال یا ماه برای بیمار برابر است.

وحشی شدن حیوانات: مطالعاتی دوگانه در سال 2001 نشان می دهد حمله جانوران به انسانها در شبهایی که قرص کامل ماه در آسمان قرار دارد بیشتر از شبهای دیگر است که این نتیجه فضای بیشتری را برای مطالعات تکمیلی باز کرد. اما مطالعه ای دیگر توسط محققان استرالیایی نشان داد میزان حمله سگها به انسان در تمامی شبها با یکدیگر برابر است.

بی خوابی: محققان در سال 1999 اعلام کردند قبل از آغاز نورپردازی های شهری مدرن نور ماه یکی از موثرترین منابع نور بوده است که چرخه خواب و بیداری انسانها را تحت تاثیر قرار می داده است. به این شکل در شبهایی که ماه کامل بوده و نور آن شدت بیشتری داشته است، می توانسته مانع از خواب برخی از افراد شود که این بی خوابی نیز در ادامه تاثیراتی بر روان انسانها داشته است. با این حال این ایده تا به حال مورد مطالعه بیشتر قرار نگرفته است.

به گزارش مهر، با وجود تمامی مطالعاتی که در رد کردن تاثیرات افسانه ای ماه بر روی انسان صورت گرفته است اعتقاد به این افسانه ها در نقاط مختلف زمین همچنان وجود دارد. به اعتقاد بسیاری از دانشمندان دلیل وجود این دیدگاه می تواند به همزمانی وقوع پدیده ای عجیب با حضور ماه کامل در آسمان ارتباط داشته باشد.

Image result for The effect of the moon on human behavior

زمانی که در حضور ماه کامل حادثه ای عجیب رخ می دهد از نظر شاهدان واقعه، ماه بزرگتر و مرموزتر از همیشه درخشیده و ارتباطی میان حادثه و ماه به وجود می آید. اما در صورتی که همان حادثه در شبی بدون ماه رخ دهد تنها حادثه ای مرموز رخ داده است و دلیل فراطبیعی برای آن در نظر گرفته نمی شود.

به گفته بنجامین رادفورد نویسنده ستون “علوم بد” در نشریه لایو ساینس “انتظارات ما بر روی ادراک ما تاثیر می گذارد و ما برای تایید باورهایمان به دنبال شواهدی قابل قبول می گردیم.”

دکتر پژوهشگر آمریکایی  Dr. Mercola در وب سایت خود نوشته است:

بسیاری از پزشکان اورژانس، آتش نشانان و افسران پلیس اتفاقهایی دیوانه وار و حوادثی عجیب را بیان می کنند که همه این اتفاق ها زمانی روی داده است که ماه کامل در آسمان دیده شده.

اعتقاد به “تاثیر ماه بر رفتار انسان” مربوط به دوره های قبل و حتی قرون وسطی است. زمانی که برخی معتقد بودند که انسانها میتوانند در معرض ماه کامل به خون آشامها تبدیل شوند.
بیشتر تصادفات، جرائم، مصرف بیش از حد مواد مخدر، بستری شدن و خودکشی در شبهایی که ماه کاملبوده رخ می دهد.
یک مطالعه کوچک در این باره نشان داده است که بدن و خواب انسان ممکن است توسط یک ماه کامل تحت تاثیر قرار گیرد.  در نتیجه آن فرد کمتر می خوابد و اشتهایی به خوردن ندارد.

 

درباره article

حتما ببینید

نشانه های حضور جن

نشانه های وجود جن در خانه

نشانه های وجود جن در خانه یا به عبارت دیگر نشانه های حضور جن در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 1 =